Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Dzień Wolnej Sztuki w Kielcach

wtorek, 23 kwietnia 2019 14:19 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Prawie setka instytucji kultury w 44 miastach po raz kolejny zorganizuje w sobotę, 27 kwietnia Dzień Wolnej Sztuki. Do akcji włączają się Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Historii Kielc.

Dzień Wolnej Sztuki, jest organizowany w Polsce od 2011 roku. Stworzony został po to, by przekonać widzów, że zwiedzając muzeum czy galerię lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to spędzić przy nich więcej czasu, by móc się nad nimi zastanowić. Według badań statystycznie spędzamy przed każdym dziełem sztuki tylko osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł. W efekcie bezrefleksyjnie przechodzimy przez dziesiątki sal i nie rozumiemy tego co oglądamy.

– Inicjatywa polega na tym aby z całej kolekcji wybrać pięć dzieł i bliżej się nim przyjrzeć, zainspirować. Chodzi o to aby zastanowić się nad pracami, wyrobić sobie własną opinię na ich temat. Motywem przewodnim w tym roku jest miłość. W Muzeum Historii Kielc zaprezentujemy obrazy: "Lekcja geografii" Józefa Szermentowskiego, "Portret Marii z Czernichowskich Majewiczowej", "Leda z Łabędziem" i "Narodziny Wenus" Stanisława Rachlewskiego oraz "Zamieć" Ottona Grynkiewicza. – informuje Daria Maroń-Ptak z działu Edukacji i Promocji Muzeum Historii Kielc.

W Dniu Wolnej Sztuki udział wezmą także dwa oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach: Muzeum Dialogu Kultur oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. – W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego będzie można obejrzeć fotografię Ludwiki Dunin- Borkowskiej, rysunek Szymona Kobylińskiego przedstawiający Helenę Zgierską, portret Heleny Radziszewskiej autorstwa Jana Błyskosza, ilustracje do "Ludzi bezdomnych" ,  "Wiernej Rzeki" oraz bransoletę z okresu Powstania Styczniowego. W Muzeum Dialogu Kultur przygotowaliśmy cztery eksponaty: bransoletę kultury łużyckiej, Cadillaca Eldorado oraz dwie rzeźby : "Kapela" Józefa Franusiaka oraz "Panna Młoda i Pan Młody" autorstwa Józefa Piłata – informuje Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach.

Akcja odbędzie się w wybranych muzeach w całej Polsce, w sobotę 27 kwietnia o godzinie 12.00. W niektórych instytucjach zostaną również zorganizowane spotkania, podczas których uczestnicy będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach dotyczących oglądanych eksponatów.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO