Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Czy można uczyć się muzyki online? "Dla chcącego nic trudnego"

piątek, 27 marca 2020 11:36 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Czy można nauczyć się gry na skrzypcach lub pianinie online? Faustyna Tarasek z Niepublicznego Przedszkola Muzycznego Lamido uważa, że muzyki można uczyć się bez wychodzenia z domu. - Dla chcącego nic trudnego - mówi.

Mimo że od połowy marca zamknięte są wszystkie placówki oświatowe, odbywa sie w nich nauka przez internet. W Niepublicznym Przedszkolu Muzycznym Lamido zajęcia prowadzone są za pomocą Skype i Facebooka. - Jeżeli ktoś rozpoczął już edukację, powinien ją kontynuować, nawet zdalnie. Przekazujemy rodzicom wszelkie informacje potrzebne do pracy dydaktycznej z dziećmi, które odnoszą się do ogólnej podstawy programowej, ale też do zajęć takich, jak audycje muzyczne oraz nauka gry na skrzypcach lub pianinie. Jest to specyficzny rodzaj nauczania, ale rodzice i nauczyciele są zadowoleni - mówi Faustyna Tarasek z Niepublicznego Przedszkola Muzycznego Lamido.

Na zdalne zajęcia muzyczne zgodziło sie ponad 90 procent rodziców. Jak wygląda nauka? - Pracujemy na prostych przykładach i krótkich fragmentach utworów, tak aby był jasny komunikat i wszystko było zrozumiałe dla dziecka. Uczeń wykonuje polecenia, po czym komentujemy to, co zrobił, poprawiamy błędy i dajemy wskazówki do dalszych ćwiczeń. Staramy się, żeby zajęcia były w formie zabawy, żeby były przyjemne i przeplatane z ćwiczeniami rytmicznymi, a nie była to tylko ciągła gra. I to się sprawdza - tłumaczy Faustyna Tarasek.

Przedszkole udostępnia również filmy w wewnętrznej grupie przedszkolnej. - Sytuacja obliguje nas do tego, żebyśmy działali i tworzyli coś, z czego skorzystają inni. Ja nagrywam filmy w ramach audycji muzycznych dla dzieci, gdzie kontynuując temat twórczości Mozarta omawiamy poszczególne utwory. Kolejne filmiki nagrywam dla rodziców. Są one instruktażem jak pracować, na co zwrócić uwagę, gdzie się zatrzymać, gdzie podłożyć konkretne słowa. Otrzymałam też kilka filmów zwrotnych, gdzie dzieci odsłuchują mnie i grają na swoich instrumentach w domu. To daje ogromną satysfakcję - uzupełnia Tarasek.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO