Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Artyści zaśpiewają dla papieża i nie tylko. W sobotę koncert w bazylice katedralnej

wtorek, 11 sierpnia 2020 11:28 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Maja Wojtaszek, Viola  Dzigman,  Marcin Janaszek, Chór Garnizonowy z Kielc, kapela góralska Śleboda oraz Marzena Trzebińska i Mariusz Bednarz to artyści, którzy wystąpią podczas tegorocznego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Alleluja czyli Happy Day". Wydarzenie odbędzie się 15 sierpnia w Kielcach.

Tegoroczny Festiwal będzie miał szczególny charakter, a jednocześnie, w związku z epidemią zostanie zrealizowany w zmienionej formule, z rejestracją i emisją telewizyjną w internecie. Dzięki temu wydarzenie będzie mogła obejrzeć widownia z całej Polski. Organizatorzy zaplanowali koncert, który odbędzie się w bazylice katedralnej w Kielcach. Zostanie on poświęcony stuleciu urodzin Jana Pawła II i Cudu nad Wisłą oraz 850-leciu kieleckiej katedry.

Podczas koncertu wystąpią artyści z regionu świętokrzyskiego - laureaci festiwali i konkursów muzycznych: Maja Wojtaszek, Paulina Titkin, Karolina  Latos, Lilia  Kowalska, Viola  Dzigman, Arkadiusz Solarz i Marcin Janaszek. Oprócz tego zaprezentują się także: Chór Garnizonowy z Kielc, kapela góralska Śleboda, świętokrzyskie zespoły ludowe: Echo  Łysicy, Żeromszczyzna, Wierna Rzeka i Małogoszcz, zespół dziecięcy Promyczki Dobra z Nowego Sącza, Marzena Trzebińska i  Mariusz Bednarz  oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

W koncercie nie zabraknie wyjątkowych występów, np. wspólnego wykonania przez kapelę góralską oraz świętokrzyskie zespoły ludowe pieśni góralskiej "Syćka se Wom zycom", którą polscy górale żegnali Jana Pawła II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 roku. Artyści oddadzą także artystyczny hołd patronce bazyliki katedralnej, Najświętszej Maryi Pannie, wykonując pieśń "Ave Maria" Schuberta na organy i wokal.

Pojawią się również odniesienia do historii chrześcijaństwa na ziemi świętokrzyskiej wyrażone w utworze "Golgota Świętokrzyska" z repertuaru Piotra Rubika. Zostanie on wykorzystany do oprawy prologu koncertu.

Koncert będzie wyemitowany 15 sierpnia  o  godzinie 20 na stronie www.echodnia.eu.

PLAKAT Alleluja

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO