Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Amatorzy pokażą swoje zdjęcia

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Amatorzy pokażą swoje zdjęcia

Kielce / 08 lutego 2019 / Tekst

Region świętokrzyski, ludzi z nim związanych i przyrodę będą ukazywać fotografie, które znajdą się na prezentowanych co dwa miesiące na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach wystawach w ramach cyklu "To Tu. Moje Świętokrzyskie". Podsumowaniem wszystkich ekspozycji będzie album, który ukaże się za dwa lata.

- Jest to ważne wydarzenie w historii wystawiennictwa na Wzgórzu Zamkowym, bo rozpoczynamy nowy cykl poświęcony zdjęciom zrobionym przez osoby, które nie są zawodowymi fotografikami, a są związane z naszym miastem i regionem. Chcemy pokazać wspaniałe fotografie, które do tej pory można było oglądać w mediach społecznościowych, gdzie funkcjonują bardzo krótko - mówi Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego.

Podkreśla, że brak równowagi między ilością dostarczanej informacji, a możliwością jej przetworzenia przez człowieka powoduje, że skupienie uwagi odbiorcy jest coraz trudniejsze. - Żeby przykuć uwagę odbiorcy zdjęcie ma na to 3 sekundy, dlatego wiele wartościowych fotografii umyka szerszej grupie ludzi. Naszym zamiarem jest zatrzymanie tych wspaniałych kadrów świętokrzyskiej ziemi i zaprezentowanie ich nie w formie cyfrowej, ale w postaci wydrukowanego zdjęcia. Ten cykl będzie pokazywał nasz region, ludzi, którzy tutaj żyją i coś przeżywają oraz świętokrzyską przyrodę - tłumaczy dyrektor Nowak.

Wernisaż pierwszej wystawy odbędzie się 13 lutego o godzinie 17 w sali konferencyjnej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Podczas premierowej odsłony na ekspozycji zostaną pokazane prace Sławomira Mazura i Roberta Lubczyńskiego.

Sławomir Mazur jest nauczycielem i dziennikarzem. Fotografią interesuje sie od szkoły podstawowej. Podobnie jak Robert Lubczyński, który z zawodu jest przedstawicielem handlowym. - Jak sie robi zdjęcia przez jakiś czas to w człowieku rodzi się chęć pokazania ich innym. Uważam, że zdjęcia które są wydrukowane wyglądają lepiej niż na monitorze komputera - zauważa Lubczyński.

Na wystawie będzie można zobaczyć 40 fotografii przedstawiających m.in. wschody słońca. - To są akurat zdjęcia z ubiegłego roku i nie ukrywam, że trudno było mi je wybrać, bo wszystkich zrobiłem około 4 tysięcy. Pewnie byłoby ich więcej, gdybym był zawodowym fotografem. Na zdjęcia poświęcamy czas wolny, to jest nasza pasja i trzeba to pogodzić z pracą zawodową i życiem rodzinnym - dodaje Robert Lubczyński.

Pierwszą wystawę będzie można oglądać przez dwa miesiące. Wernisaż kolejnej odbędzie się w kwietniu i będą na niej zaprezentowane fotografie Pawła Jagiełły i Tomasza Batora.

Podsumowaniem całego cyklu będzie wydawnictwo albumowe, które ukaże się za 2 lata.

Patronat nad cyklem wystaw „To Tu. Moje Świętokrzyskie” objęła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna