Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

"Sala dla kolekcjonera". Pochwal się swoją kolekcją

piątek, 24 lipca 2020 12:08 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Muzeum Historii Kielc rusza z nowym cyklem "Sala dla kolekcjonera". W jej ramach chętni mogą zaprezentować swoje zbiory szerszemu gronu zwiedzających.

– "Sala dla kolekcjonera" to nowy cykl, ale nie jest to pierwszy raz kiedy nasze muzeum chce współpracować. Organizowaliśmy już wiele wystaw wspólnie z pojedynczymi kolekcjonerami i klubem kolekcjonerów – mówi Krzysztof Myśliński, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Historii Kielc oraz Kierownik Działu Edukacji i Promocji.– Teraz chcemy zwrócić się w stronę młodszego pokolenia, bo wiemy że i oni mają czym się pochwalić – dodaje.

Kierownik instytucji zaznacza przy tym, że nie każda kolekcja nadaje się do przedstawienia w Muzeum.  

– Muzeum ma swoje wymagania co do ekspozycji. Staramy się nie ograniczać tego, co pokazujemy, ale niejednokrotnie musimy odmawiać kolekcjonerom. Każdy może się do nas zgłosić ze swoimi propozycjami, ale decydujący głos należy do nas. Mimo wszystko nasze drzwi są zawsze otwarte – mówi Myśliński.

Pierwsze dwie wystawy, które odbędą się w ramach cyklu, będą miały miejsce we wrześniu. Swoimi zbiorami pochwali się wtedy Adam Rzadkowski i Marcin Bolforski.

 – Pierwszy z panów gromadzi przedmioty związane z militariami. Jego kolekcja zawiera eksponaty połączone tematycznie z Kielcami oraz dawną i obecną kielecczyzną. Drugi z nich pokaże swój dorobek z przeszło dekady. W ramach swojego hobby kolekcjonował przedmioty wojskowe, później jego zainteresowanie przerodziło się w fascynację zabytkowymi rowerami – mówi Bartłomiej Tambor z Muzeum Historii Kielc.

 

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO