Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

KULTURA

"Praski sznyt". Nowa wystawa w Instytucie Dizajnu

wtorek, 14 lipca 2020 11:22 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższy piątek w Instytucie Dizajnu w Kielcach zostanie otwarta wystawa "Praski sznyt". Ekspozycja prezentuje szereg działań realizowanych w ostatnich latach na rzecz rzemiosła na warszawskiej Pradze.

Zwrot podatków

Na wystawie autorzy prezentują efekty badań naukowych, publikacje oraz programy edukacyjne i popularyzatorskie prowadzone przez Katarzynę Chudyńską-Szuchnik z Muzeum Warszawskiej Pragi. Przedstawiają działania rewitalizacyjne prowadzone w ramach programu "na_ prawa Warszawa" i propozycje nowych szyldów dla praskich warsztatów wykonane przez stowarzyszenie Traffic design.

Prezentują projekt typograficzny "Warszawskie kroje", zrealizowany w oparciu o stare szyldy stolicy, który powstał z inicjatywy zespołu projektantów graficznych. Na wystawie przybliżone zostały również działania grupy Projekt Pracownie, która dokumentuje poczynania współczesnych rzemieślników, odwiedza twórców w ich warsztatach pracy oraz przeprowadza z nimi wywiady.

Autorzy sięgają również do historii i tradycji praskiego rzemiosła i wspominają pracownie, które kiedyś prężnie działały i tworzyły obraz dzielnicy oraz pokazują na przykładzie wybranych zakładów zjawisko nowej fali rzemiosła.

Wystawa w Instytucie Dizajnu w Kielcach jest współorganizowana z Muzeum Warszawy, Stowarzyszeniem Traffic design oraz grupą Projekt pracownie. Ekspozycja została objęta patronatem magazynu Grafmag.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 17 lipca, o godzinie 18 w Przestrzeni Instytutu Dizajnu. Ekspozycja będzie czynna do 15 listopada.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO