Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Psalmy zabrzmią w Kielcach

czwartek, 18 czerwca 2020 22:27 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już w piątek, 19 czerwca, o godzinie 19 klasztorze na kieleckiej Karczówce odbędzie się pierwszy koncert „Psalmy – medytacje muzyczne” w wykonaniu Scholi Cantorum Kielecensis. W kolejnych dniach zaplanowano również występy kieleckiej katedrze i Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.

Zwrot podatków

– Chcemy zaprezentować psalmy, które są bardzo starą, żydowską modlitwą, przejętą przez chrześcijaństwo. Wyraża ona całego człowieka – jest w niej rozpacz, smutek, lęk, nadzieja, radość, a nawet poczucie krzywdy, czy pragnienie zemsty. Te wszystkie emocje ludzkie i stany ducha są w psalmach przeżywane przed Bogiem i Jemu powierzane. Muzyka zawsze się interesowała psalmami. My zaczniemy od wersji gregoriańskiej, a potem pokażemy, w jaki sposób zostały one opracowane przez kompozytorów renesansowych – mówi siostra Hanna Szmigielska ze Scholi Cantorum Kielcensis.

Publiczność usłyszy jednak nie tylko śpiew, ale również instrumenty takie jak klawesyn, flety proste, gitara barokowa i cytra. – Chcemy pokazać psalmy w takiej formie instrumentalno-wokalnej w jakiej je wykonywano m.in. w Świątyni Jerozolimskiej – dodaje siostra Hanna Szmigielska.

W programie znalazły się również specjalne medytacje, które odczyta aktor Marcin Brykczyński.

psalmy facebook 2

psalmy muzeum facebook 1

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO