Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

IX spotkania z filmem edukacyjnym

poniedziałek, 20 maja 2019 14:23 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Kielcach rozpoczął się IX Przegląd Filmów Edukacyjnych "Człowiek w poszukiwaniu wartości". Wydarzenie zainaugurowało przyznanie statuetek "Filmowego Ziemowita", które otrzymał reżyser Konrad Łęcki,  Fundacja Świętokrzyska Góry Historii oraz pośmiertnie Andrzej Kozieja, współtwórca Przeglądu.

Przegląd Filmów Edukacyjnych "Człowiek w poszukiwaniu wartości" odbył się po raz pierwszy w 2011 roku z inicjatywy filmoznawców Teresy Orlikowskiej, kierownika Ośrodka Kultury "Ziemowit", filii Domu Kultury "Zameczek" oraz Andrzeja Koziei, wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który zmarł trzy lata temu. Jego celem jest promocja narodowej kultury filmowej, a także docenienie twórców, bohaterów filmowych, ludzi i instytucji wnoszących znaczny wkład w edukacyjną działalność filmową przez przyznanie im statuetek "Filmowego Ziemowita".

Dzisiaj nagrody otrzymali pośmiertnie Andrzej Kozieja za krzewienie sztuki filmowej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych; Konrad Łęcki oraz Fundacja Świętokrzyska Góry Historii. Jutro statuetka trafi do Wytwórni Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. - Chcieliśmy uhonorować postawę Andrzeja Koziei, jego działalność, to, że krzewił sztukę filmową, że robił piękne edukacyjne spotkania o filmie i zarażał pasją innych - tłumaczy  Teresa Orlikowska, koordynator Przeglądu.

- Ta nagroda ma dla mnie osobistą wartość, bo to statuetka przyznana mi w moim mieście w miejscu niesamowitym, bo w kinie Moskwa i odbierałem ją razem ze statuetką przyznaną Andrzejowi Koziei, który był człowiekiem instytucją. Dla mnie to prawdziwy zaszczyt, bo uważam, że on był na tej uroczystości duchem. Cieszę się, że mogłem w tym uczestniczyć - mówi Konrad Łęcki.

Po wręczeniu statuetek uczestnicy obejrzeli film "Wyklęty" i wzięli udział w spotkaniu z reżyserem. - Myślę, że jest to bardzo potrzebny i ważny temat, o którym powinno się mówić głośno. To jest nasza historia. Film jest trudny tematycznie, ale bardzo dobrze i pięknie zrobiony - stwierdziła Aleksandra Muszczak z Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Kielcach.

W ramach wydarzenia od 2013 roku organizowane są też warsztaty filmowe dla młodzieży. W tym roku warsztaty z animacji poprowadzą Krystyna Blachura, animatorka Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej oraz Bartłomiej Blachura, który realizuje montaż filmowy. Zajęcia będą zatytułowane "Jak obudzić kamień? Wprowadzenie w tajniki klasycznej animacji filmowej" i odbywać się będą 21 i 22 maja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO