Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Trzy wystawy poświęcone Karolowi Śliwce

środa, 20 lutego 2019 14:38 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Trzy wystawy poświęcone twórczości wybitnego twórcy grafiki użytkowej Karola Śliwki otwarte zostaną w najbliższy piątek w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Pierwszą i najważniejszą będzie ekspozycja w Galerii Głównej pt. "Karol Śliwka. Polskie Projekty. Polscy projektanci", która została uznana przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej za Projekt Roku w Polskim Konkursie Graficznym.

"Karol Śliwka. Polskie Projekty. Polscy projektanci" to druga odsłona wystawy, która została zaprezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. Odniosła tam ogromny sukces frekwencyjny, ponieważ podczas jej trwania zwiedziło ją ponad 14 tysięcy osób. Ekspozycja pokazuje w wyjątkowy sposób dorobek Karola Śliwki, wybitnego grafika i autora ponad 400 znaków graficznych. Jest to największa do tej pory wystawa monograficzna poświęcona temu twórcy, obejmująca projekty, szkice, notatki, fotografie, obrazy i obiekty z prywatnego, nieudostępnianego do tej pory archiwum autora, uzupełnione o prace z instytucji i muzeów z całego kraju oraz przedmioty z kolekcji prywatnych.

- Karol Śliwka był bardzo wszechstronnym twórcą. Jego dorobek obejmuje projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów. Szczególne miejsce w jego karierze zajmują jednak znaki graficzne, stworzone m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Biblioteki Narodowej, firmy Adamed czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Niektóre z nich są dziś uznawane za kultowe, bo nie ma chyba w Polsce osoby, która nie kojarzyłaby charakterystycznej, typograficznej skarbonki PKO Banku Polskiego - mówi Agata Abramowicz, kuratorka wystawy.

Podkreśla, że choć wiele projektów Karola Śliwki funkcjonuje do dziś w przestrzeni publicznej i w świadomości kolejnych pokoleń, to on sam wielokrotnie pozostaje anonimowy. - Na wystawie przedstawimy wybrane cytaty z rozmów z twórcą, które prowadzą nas przez kolejne etapy jego życia i twórczości. Pełne humoru i nostalgii historie barwnie opowiedziane przez Karola Śliwkę, pozwolą spojrzeć na pracę projektanta grafiki „od kuchni” oraz przybliżą realia kolejnych etapów jego twórczości, począwszy od PRL, przez okres transformacji ustrojowej aż do czasów współczesnych - dodaje Agnieszka Drączkowska, druga kuratorka wystawy.

Kolejna wystawa to 15 interpretacji znaków graficznych Karola Śliwki w wykonaniu najlepszych polskich ilustratorów. Podczas otwarcia wystawy "Jak Śliwka w kompot" zostanie rozstrzygnięty konkurs na ilustrację, pod tym samym tytułem. Dlatego na ekspozycji w czytelni Instytutu Dizajnu obok prac znanych artystów pojawi się również ilustracja zwycięzcy konkursu.

- Ilość nadesłanych prac bardzo nas zaskoczyła, bo do Instytutu dotarło aż 66 zgłoszeń. Świadczy to o tym, że twórczość Karola Śliwki bardzo oddziaływuje na wszystkich projektantów. Wystawa ''Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce'' jest próbą przetestowania wyobraźni polskich ilustratorów, a także połączeniem dwóch historycznie odległych epok projektowania graficznego i ilustracji - tłumaczy Dominika Janicka, architekt wystawy. Kuratorem ekspozycji jest Patryk Haradziej.

W drodze do czytelni Instytutu Dizajnu pojawi się wystawa "STO LAT!". Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w oparciu o serię wywiadów wydanych w formie książki. Wystawa, jak i publikacja przywołują sylwetki dwunastu wybitnych polskich projektantów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie – Jana Bokiewicza, Henryka Chylińskiego, Wojciecha Freudenreicha, Andrzeja Heidricha, Lecha Majewskiego, Piotra Młodożeńca, Rosława Szaybo, Karola Śliwkę, Jerzego Treutlera, Andrzeja Tomaszewskiego, Mieczysława Wasilewskiego, Stanisława Wieczorka.

Dwie pierwsze ekspozycje będzie można zwiedzać do 19 maja. Ostatnia będzie dostępna dla odwiedzających do 5 maja.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO