Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Już w najbliższą niedzielę rusza Scena Letnia Kieleckiego Centrum Kultury. Podczas wakacji na specjalnie odnowionym i zadaszonym podeście ustawionym przed budynkiem zaprezentują się artyści związani z Kielcami i ziemią świętokrzyską. Nie zabraknie jazzu, folku, musicalli i operetek.

Dwudziestu sześciu znanych polskich i zagranicznych artystów przyjedzie do Kielc na II Festiwal Muzyki Tanecznej, który będzie odbywał się w amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni w dniach od 10 do 11 sierpnia. Przed publicznością wystąpią takie gwiazdy jak Zenon Martyniuk, Weekend, Boys, a także Fun Factory, Shaun Baker i Dr Alban.

"Proste historie", "Biruta i inne obiekty, które zostały biedronkami" oraz "Mity postępu. Fotografia Pawła Pierścińskiego" to tytuły trzech wystaw, które otrzymały wspólną nazwę  "3xT". Ekspozycje można oglądać od najbliższego piątku w Galerii Głównej oraz przestrzeni wystawienniczej Instytutu Dizajnu w Kielcach.

11 lipca rozpocznie się 46. Międzynarodowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. W trwającym 10 dni wydarzeniu weźmie udział ponad 900 uczestników. Oprócz harcerzy z Polski, na festiwal przyjadą goście z Ukrainy, Kanady i Armenii.

Za kilka dni w Busku-Zdroju będzie można posłuchać wyjątkowych koncertów, a to  za sprawą muzyków, dyrygentów i śpiewaków, którzy wezmą udział w XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz.

Aktorzy kieleckiego Teatru "Kubuś" wyjeżdżają na III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek, który odbywa się w Białymstoku. W najbliższą środę wystąpią tam ze spektaklem "Makbet" Williama Szekspira w reżyserii Adama Walnego.

W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” odbyłą się premiera spektaklu na podstawie „Tanga” Sławomira Mrożka w wykonaniu koła teatralnego Petrus, działającego w V LO im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach.

Teresa Bielińska i Dawid Żłobiński zostali uznani w 27. Plebiscycie „O Dziką Różę” za najlepszych w tym sezonie aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Najbardziej lubianym przez publiczność spektaklem były „Szalone nożyczki” w reżyserii Jerzego Bończaka. Uroczysta gala finałowa, podczas której zostały wręczone nagrody, odbyła się w niedzielę w kieleckim teatrze.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji włącza się po raz czwarty w mobilną akcję bookcrossingową. W środę w autobusie miejskim linii numer 13 zainstalowany zostanie regał pełen książek, które pasażerowie będą mogli zabrać i przeczytać.

Dziś w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach rozpoczyna się 27. Plebiscyt Publiczności "O Dziką Różę". Widzowie wybiorą najlepszego aktora i aktorkę oraz najciekawszy spektakl kończącego się sezonu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas niedzielnego koncertu finałowego.

Fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, "Balladyny" Juliusza Słowackiego i "Kartoteki" Tadeusza Różewicza zaprezentują uczestnicy warsztatów teatralnych podczas finału projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne", który realizuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Prezentacje będzie można obejrzeć we wtorek, 11 czerwca.

Ruszył nabór do Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej Animatus. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Teatr TeTaTeT obchodzi pierwszą rocznicę istnienia. W ramach jej obchodów, w specjalnym, rocznicowym wydaniu zostanie wystawiona sztuka „Umrzeć ze śmiechu’’ Paula Elliota. Był to pierwszy spektakl grany na deskach tego teatru. Komedia ta wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów.

Boys, After Party, Łobuzy, a także Fun Factory i Shaun Baker to gwiazdy, które wystąpią podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Tanecznej w amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni. Impreza zostanie zorganizowana w ramach współpracy Kielc z Telewizją Publiczną i będzie transmitowana na żywo na antenie TVP.

Naczynia, sztućce, meble oraz książki kucharskie z XVII, XVIII i XIX wieku można oglądać na wystawie "O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach", która znajduje się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Eksponaty zostały przywiezione z kilkunastu muzeów z całej Polski.

4 czerwca przypada 30. rocznica wyborów z 1989 roku. Z tej okazji na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach odbyła się tzw. lekcja wolności, w której wzięli udział kieleccy licealiści. Gośćmi spotkania byli prof. Stanisław Żak, dr Józef Płoskonka, Andrzej Sygut i Janusz Kędracki.

"Służyli Niepodległej – policjanci województwa kieleckiego 1918-1939" to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Ekspozycja przedstawia sylwetki policjantów różnych stopni, którzy pracowali w naszym regionie w dwudziestoleciu międzywojennym.

W najbliższą niedzielę w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach odbędzie się finał 37 Konkursu Plastycznego "Mój Teatr". Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie w foyer teatru, a później będzie można obejrzeć spektakl "Zmruż oczko".

Wielkimi krokami zbliża się 27. Plebiscyt Publiczności "O Dziką Różę", który jest podsumowaniem sezonu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W najbliższą niedzielę studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przetoczą przez ulicę Sienkiewicza ogromną żółtą piłkę reklamującą tegoroczną imprezę.

Już w najbliższą sobotę w Teatrze Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć ostatnią w tym sezonie premierę. Będzie to sztuka "Dzika kaczka" Henrika Ibsena w reżyserii Franciszka Szumińskiego.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach obchodzi jubileusz 110 – lecia powstania. W uroczystości wziął udział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, który stwierdził, że książka jest cennym nośnikiem przekazywania wiedzy i historii, pomagającym wszystkim cywilizowanym społeczeństwom się rozwijać. Medale w imieniu wicepremiera Piotra Glińskiego za zasługi dla kultury polskiej wręczył wicewojewoda dr Bartłomiej Dorywalski.

"W imię..." to tytuł kolejnego spektaklu, który przygotowuje Chrześcijański Teatr Tańca działający przy Centrum Duszpasterskim Wesoła54 w Kielcach. Autorką choreografii jest Katarzyna Kozior.

Występy artystyczne, konkursy, prezentacja rękodzieła i degustacja regionalnych potraw to główne atrakcje, jakie czekają na uczestników 14. Jarmarku Agroturystycznego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni. Gwiazdą wieczoru będzie zespól Top Girls.

29 maja Wojewódzka Biblioteka Publiczna będzie obchodziła jubileusz 110 lat istnienia. W 1909 roku utworzono pierwszą w Kielcach Bibliotekę  Publiczną, mieściła się wówczas przy ulicy Wesołej. Nastąpiła wtedy radykalna poprawa w dostępie mieszkańców Kielc i województwa do książek. 

Strona 1 z 57