online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Hity twórców brazylijskiej muzyki rozrywkowej zabrzmią na dziedzińcu koncertowym Filharmonii Świętokrzyskiej. W ramach letniej serii imprez tej instytucji wystąpi kielecki zespół Nova Bossa, który porusza się w klimatach przyjemnych brzmień mających korzenie za Oceanem Atlantyckim.

Kielce zagrają w teledysku góralsko-amerykańskiej grupy muzycznej. Zespół Megitza Trio, który czerpie z folkowych brzmień rejestrował w stolicy regionu zdjęcia do klipu do piosenki pt. „Władcy marzeń”. Muzycy zajrzeli między innymi na Rynek oraz ulicę Sienkiewicza.

Instytut Dizajnu przyjął na letnie praktyki trzy studentki wzornictwa z uczelni School of Form w Poznaniu. Młode artystki szlifują swoje umiejętności w pracowni ceramicznej pod okiem Marty Dachowskiej z IDK. W wyniku zajęć powstaną ceramiczne naczynia.

Wernisaż plus koncert

Kielce / 16 sierpnia 2017 /

„Trzy. Czas dla niej”, czyli połączenie wernisażu prac artystycznych z koncertem. To propozycja kulturalna Domu Środowisk Twórczych na ten czwartek 17 sierpnia. W ogrodzie Pałacyku Zielińskiego od godziny 17.33 obejrzymy obrazy czy fotografie Klaudyny Kozieł, Pauliny Krzysztofek i Mariki Śliwy. Natomiast o godzinie 19.33 rozpocznie się koncert zespołu Megitza Trio, który w swoich utworach wykorzystuje połączenia różnych gatunków muzycznych.

Temperament, pasja i namiętność – takie słowa możemy zestawić z tańcem flamenco ale i ze spektaklem jaki w najbliższą niedzielę wystawiony zostanie w stolicy województwa świętokrzyskiego. W tę niedzielę na placu przy Kieleckim Centrum Kultury w ramach serii letnich koncertów Tarasy Sztuki zobaczymy taneczno-muzyczne widowisko pod tytułem "Corazon Flamenco". Młodzi artyści zaprezentują nam połączenie różnych brzmień.

W Muzeum Historii Kielc dostępne są dwie nowe wystawy fotografii wykonanych przy pomocy technik szlachetnych. Na pierwszej z nich zatytułowanej „Bliźniacze odbicie” znajdują się zdjęcia Kamili Błaszkiewicz wykonanych przy użyciu gumy dwuchromianowej, czyli w niezwykłej technice fotograficznej znanej już w XIX wieku. Zobaczymy na nich fizyczne podobieństwa pomiędzy spokrewnionymi ze sobą kobietami. Drugi zbiór zdjęć pt. „Camino” prezentuje Arkadiusz Sędek. Fotografie stanowią relację z wędrówki, pokonywania własnych granic, a także poznawania własnego wnętrza.

W piątek 11 sierpnia w Kielcach na dziedzińcu Wojewódzkiego Domu Kultury odbędzie się akustyczny koncert węgierskiego zespołu rockowego Hungarica. Grupę będzie supportował polski zespół Pozytywka. Start o godzinie 19.00.

50 artystów uczestniczy w 14. Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Pocztówki Chęcińskie 2017”. Mistrzowie pędzla z Polski, Anglii czy Białorusi uwieczniają właśnie najciekawsze zakątki Chęcin i okolic. Artystów można spotkać między innymi na tamtejszym rynku, na uliczkach w centrum czy w skansenie w Tokarni.

Pozostałości złoceń z XVIII wieku odkryto podczas prac konserwatorskich w kościółku z Rogowa, który znajduje się w zbiorach Parku Etnograficznego w Tokarni. Oryginalne złocenia zostały zabezpieczone. Zdobienia nie zachowały się jednak we wszystkich partiach. Brakujące fragmenty będą rekonstruowane. To nie wszystkie odkrycia, jakich konserwatorzy dokonali w niewielkiej świątyni.

Osiem spektakli teatrów z Warszawy czy Wrocławia zobaczymy podczas nadchodzącego 3. Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! Art! Do tego odbędą się także warsztaty dla dzieci i dorosłych, projekcje filmów krótkometrażowych a także spacer po miejscach związanych z kieleckim teatrem lalkowym.

Śladami pisarza

Świętokrzyskie / 09 sierpnia 2017 /

Miejsca związane z rodziną pisarza z Kielecczyzny odwiedzimy podczas 6. Imieninowego Rajdu Śladami Stefana Żeromskiego. Jednodniowa wycieczka odbędzie się 2 września. Na trasie rajdu znalazły się takie miejsca jak Zamek Królewski w Chęcinach, dwór w Ludynii czy Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach, gdzie odbędzie się finał Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Fotografie przedstawiające polskich sportowców, którzy wzięli udział w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2017 w Austrii zobaczymy na nowej wystawie na kieleckim Rynku. Na ekspozycji pt. „Pragnę zwyciężać” przygotowanej przez świętokrzyski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych znalazło się około 30 zdjęć autorstwa Adama Nurkiewicza, członka Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. We wtorek 8 sierpnia o godzinie 10 odbędzie się jej uroczyste otwarcie.

Zdobili latający dywan

Kielce / 06 sierpnia 2017 /

Przedmiot znany ze zbioru baśni pt. „Księga tysiąca i jednej nocy” stworzyli pracownicy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” wraz z kielczanami spędzającymi popołudnie w centrum miasta. - Dzieci i dorośli pięknie ozdobili latający dywan, który następnie wzniósł się wysoko do góry – mówi Przemysław Żmiejko z „Kubusia”. Happening odbył się na Placu Artystów i zapowiadał nadchodzący 3. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!

Kino pod chmurką

Kielce / 04 sierpnia 2017 /

Koncert i pokaz filmowy w jednym. To propozycja na najbliższą niedzielę Kieleckiego Centrum Kultury w ramach Tarasów Sztuki. Podczas plenerowej imprezy zobaczymy niemą produkcję z 1918 roku z muzyczną ilustracją na żywo przygotowaną przez zespół prezentujący alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu i teatru.

Strona 1 z 53

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay