Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Stowarzyszenie „Kielce ROCKują” organizuje koncert propagujący muzykę country. Impreza pod hasłem Country Meeting „O Złoty Kolt” Marszałka Województwa Świętokrzyskiego odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18 w Wojewódzkim Domu Kultury.

IPN zaprasza na film dokumentalny

Kielce / 20 kwietnia 2018 /

Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Z filmoteki bezpieki. Dolinka Katyńska”. Seans odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godzinie 17 w Przystanku Historia przy ulicy Warszawskiej.

Teatr im. Stefana Żeromskiego wystawi nową sztukę pt. „Prędko, prędko” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Spektakl powstał na podstawie dwuaktówki „Z Przemyśla do Przeszowy” oraz jednoaktówki „Teraz” Aleksandra Fredry. Premiera już w tę sobotę 21 kwietnia o godzinie 19.

Trwa nabór zgłoszeń do jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Scyzoryki. O świętokrzyską nagrodę artystyczną mogą powalczyć twórcy muzyki, teatru, dzieł plastycznych czy filmowych. Organizatorzy rozstrzygną konkurs aż w osiemnastu kategoriach.

Trwa V edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Kolejną produkcją jaką zobaczymy w ramach tej serii jest film pt. „Matka Królów” w reż. Janusza Zaorskiego. Seans odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18. Tradycyjnie, w Kinie Fenomen.

Dotacje dla teatrów

Kielce / 12 kwietnia 2018 /

Dwa kieleckie teatry otrzymały dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie 517,5 tysiąca złotych umożliwią naszym instytucjom realizację kilku projektów.

W Galerii Winda mieszczącej się w Kieleckim Centrum Kultury odsłonięta została wystawa prac dyplomowych uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Zobaczymy na niej tkaniny, obrazy czy płaskorzeźby inspirowane kulturą Ormian. To dlatego, że w kieleckim Plastyku trwa właśnie Rok Kultury Ormiańskiej. Jedna z uczennic na zaliczenie wykonała nawet chaczkar, czyli kamienny krzyż charakterystyczny dla Armenii.

Utwory wybitnych polskich kompozytorów i nie tylko znów zaprezentuje Filharmonia Świętokrzyska. W ten piątek, w kieleckiej instytucji kultury rozpoczynają się 26. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Podczas tego przeglądu usłyszymy utwory symfoniczne, jazzowe, brzmienia etno czy lirykę wokalną.

„Dotknij teatru” to hasło ogólnopolskiej akcji, do której przyłączył się kielecki Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. W jej ramach, artyści z ulicy Dużej, dla najmłodszych, organizują trzy bezpłatne wydarzenia promujące sztukę sceniczną. Wysłuchamy m.in. opowieści o… kotach ze Szczecina.

Czas świąt przepełniony jest ważną symboliką i czynnościami, które należy wykonać. Nie inaczej było dawniej na wsiach wśród prostego ludu. Z tym, że zwyczaje sprzed dziesięcioleci związane z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą odchodzą w zapomnienie. Dziś niewielu o nich wie. Jak mówi etnograf Leszek Gawlik, tych dawnych wierzeń „jest cała masa”.

Dyrektor WDK powołany

Kielce / 28 marca 2018 /

Decyzją zarządu województwa świętokrzyskiego Jarosław Machnicki został oficjalnie powołany na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach. To efekt konkursu na stanowisko szefa instytucji, który został rozstrzygnięty 20 marca. Kontrakt z nowym dyrektorem zostanie podpisany na okres 3 lat.

Czterometrowa drewniana rzeźba „Kobietom z pól” profesora Stanisława Kulona stanęła we foyer Kieleckiego Centrum Kultury. Została ona przeniesiona ze skweru na osiedlu KSM, gdzie wystawiona na działanie różnych warunków atmosferycznych tylko niszczała. Rzeźba została odrestaurowana w Bazie Zbożowej.

Ponad 8 tysięcy złotych zebrali aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego podczas koncertu charytatywnego „Stars 4 Pani Miecia show” połączonego z licytacją. Podczas imprezy kieleccy artyści wykonali piosenki takich gwiazd jak Edyta Górniak, Czesław Niemen czy Vanessa Paradis. W przerwach pomiędzy znanymi utworami widzowie mogli zdobyć filiżanki z ćmielowskiej porcelany, koszulkę z podpisami zawodniczek Korony Handball czy vouchery na przeróżne usługi.

Podróż w czasie zafundował swoim widzom Teatr imienia Stefana Żeromskiego. Środkiem lokomocji stała się wystawa pod tytułem „Od Balladyny po Ciemności. 20 plakatów na 20 lat województwa”. Zobaczymy na niej afisze spektakli kieleckiej sceny dramatycznej, które w ostatnich dwóch dekadach odniosły sukces i stały się ważnymi inscenizacjami.

Strona 1 z 72

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna