online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Młodzieżowe grupy teatralne ponownie zaprezentują się na scenie Kubusia. W najbliższy czwartek 14 grudnia w profesjonalnych warunkach wystąpi Teatrzyk Mimo To działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących. Poprzez pantomimę podtytułem „Znajdziesz mnie tam, gdzie wszystko jest miłością” młodzi artyści opowiedzą o nie najlepszej kondycji rodziny we współczesnym świecie.

Ponownie wspominamy dawną wielokulturowość Kielc. Pretekstem do tego jest otwarcie repliki kiosku Kiebabczego, która powstała z inicjatywy Rafała Zamojskiego ze Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje. Ten fakt wykorzystało Muzeum Dialogu Kultur i zorganizowało wystawę o Ormianach, którzy stanowili ważną część społeczności miasta.

W Biurze Wystaw Artystycznych trwa kiermasz szklanych bombek na choinkę. Od lat projektuje je Lucyna Gozdek ze Staszowa. Bombki w najpopularniejszej kulistej jak i fantazyjnej formie powstają z wykorzystaniem tradycyjnej ręcznej metody.

Film o Belinie

Kielce / 08 grudnia 2017 /

Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich premierowo zaprezentuje film pt. „Piosnka o Belinie”. To fabularyzowany dokument w reżyserii Przemysława Bednarczyka poświęcony postaci słynnego kawalerzysty Władysława Beliny-Prażmowskiego. Film jest podróżą w czasie do miejsc i wydarzeń, w których rodziła się legenda Beliny, a wraz z nią legenda Legionów.

Teatr „Kubuś” wystawą fotografii artystycznej podsumował kolejną edycję projektu „Teatr, Mama, Tata i Ja”. Przypomnijmy, że działania artystów w ramach tej akcji kierowane są do osadzonych w kieleckim Areszcie Śledczym i ich rodzin. Przez ostatnie kilka miesięcy wybrani więźniowie spotykali się w teatrze przy ul. Dużej ze swoimi najbliższymi podczas warsztatów.

W Kieleckim Centrum Kultury zaprezentowane zostało widowisko pt. „Wódz” w reżyserii Leszka Kumańskiego. Muzyczny spektakl powstał z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Artyści przypomnieli najważniejsze chwile w życiu tytułowego wodza i w dziejach odradzającej się Polski.

Chorym nieuleczalnie dzieciom pomoże uzdolniona artystycznie młodzież. Uczniowie oraz wychowawcy z kieleckiej szkoły plastycznej i muzycznej w najbliższą sobotę 9 grudnia w galerii Echo organizują weekendową akcję charytatywną pod hasłem „Spełniamy Świąteczne Marzenia”.

Wystawę malarstwa realistycznego otworzy Muzeum Narodowe w Kielcach. Kolekcje dzieł XIX-wiecznych artystów zobaczymy na ekspozycji pod hasłem „Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”. Przypomnijmy, że Szermentowski i Kostrzewski byli związani z regionem świętokrzyskim. Malarze przebywali w Kielcach na zaproszenie Tomasza Zielińskiego, kolekcjonera i mecenasa młodych artystów. Przedstawiali wsie i miasta Kielecczyzny.

Teatr „Kubuś” wystawą fotografii artystycznej podsumuje kolejną edycję projektu „Teatr, Mama, Tata i Ja”. Przypomnijmy, że działania artystów w ramach tej akcji kierowane są do osadzonych w kieleckim Areszcie Śledczym i ich rodzin.

Z okazji urodzin

Kielce / 04 grudnia 2017 /

We wtorek 5 grudnia o godzinie 19 w Kieleckim Centrum Kultury zobaczymy spektakl historyczny pt. „Wódz” w reżyserii Leszka Kumańskiego. Widowisko z udziałem kieleckich aktorów przypomni najważniejsze chwile w życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego i w dziejach odradzającej się Polski.

Malarstwo w MNKi

Kielce / 04 grudnia 2017 /

Muzeum Narodowe w Kielcach w czwartek 7 grudnia o godzinie 18 otworzy wystawę pt. „Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”. Ekspozycja przybliży twórczość dwóch przedstawicieli polskiego realizmu II połowy XIX wieku.

Członkowie Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię i Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci zaprezentowali w Wojewódzkim Domu Kultury fabularyzowany film dokumentalny pt. „Tarzan. Ułan z Zawichostu” w reż. Sławomira Mazura. Produkcja opowiada historię Tomasza Wójcika, zapomnianego żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej działającego w regionie świętokrzyskim. Dokument przybliża fakty historyczne i ciekawostki dotyczące tej bohaterskiej ale i nieco tajemniczej postaci. Uroczystą premierę uświetnił koncert zespołu Forteca, który wykonuje utwory inspirowane historią polski i bohaterami walk o niepodległość.

Ciepłe, romantyczne i poetyckie obrazy zagościły w Galerii Wieża Sztuki. Przez kolejny miesiąc w tym miejscu będziemy mogli oglądać wystawę malarstwa Czesława Gałużnego pt. „Obrazy Podręczne”. - Umówiliśmy się z artystą, że w naszej kameralnej galerii pokażemy takie obrazy, które można wziąć pod pachę i wyjść – wyjaśniał w kontekście tytułu ekspozycji Arkadiusz Latos, szef Wieży Sztuki.

Instytut Dizajnu w Kielcach otworzył zbiór prac cenionego na świecie twórcy Oskara Zięty. Na ekspozycji zobaczymy obiekty wykonane w innowacyjnej technologii FiDU. Z jej pomocą wykonuje się na przykład metalowe meble czy nietypowe lustra.

Strona 1 z 63

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna