Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Moda na czytanie, czyli kolejna odsłona Akademii OFF FASHION. Seria imprez kulturalnych łącząca najnowsze trendy w ubiorze z promocją czytelnictwa rozpocznie się w ten piątek 20 października i potrwa tydzień. W ramach kilkudniowej imprezy odbędą się wernisaże wystaw, głośne czytanie literatury czy warsztaty. Program każdego z wieczorów powstał w oparciu o powieść pod tytułem „Lalka” Bolesława Prusa.

Opowieść o bohaterstwie z okresu okupacji hitlerowskiej zekranizowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”. Światło dzienne ujrzała fabularna produkcja filmowa o poczynaniach Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”, który 1944 roku dowodził oddziałem Armii Krajowej w okolicach Kielc. Pełnometrażowy film pt. „Wilk” za darmo obejrzymy w serwisie YouTube. W rolach partyzantów wystąpili członkowie grup rekonstrukcyjnych. W produkcji zobaczymy także kieleckiego aktora.

Opowieści o refleksyjnej podróży i kulisach powstawania książki pt. „Camino znaczy droga” wysłuchali kielczanie podczas spotkania autorskiego z Bohdanem Gumowskim. Impreza z udziałem podróżnika i radiowca promująca wydawnictwo odbyła się w Pałacyku Zielińskiego. Goście mogli porozmawiać z autorem o pielgrzymce do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

41 filmów zobaczymy podczas 23. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury. Przegląd rozpocznie się 21 listopada i potrwa 4 dni. Konkursowa część imprezy została podzielona na 9 pokazów. Każdy z nich będzie dotyczył określonej tematyki, takiej jak historia, problemy współczesności czy niepełnosprawność.

320 fotografików stara się o nagrodę w ramach konkursu „Życie jest piękne”, który organizuje Kieleckie Centrum Kultury. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Przypomnę, że zadaniem uczestników konkursu było nadesłanie zdjęć przedstawiających piękno naszej codzienności, niepowtarzalne sytuacje czy wyjątkowych ludzi. Ważne, by fotografie tematycznie dotyczyły miasta, natury, mody lub kulinariów.

Miłośnicy filmu w 34 krajach na Starym Kontynencie uczczą Europejski Dzień Kina Artystycznego. Przypada on na niedzielę 15 października. Do świętowania przyłączą się także kina w Kielcach. Proponują one specjalne seanse wartościowych tytułów produkcji polskiej i zagranicznej.

Książka pełna przemyśleń

Kielce / 13 października 2017 /

Camino de Santiago, czyli Droga świętego Jakuba to dla chrześcijan jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych. Od setek lat wierni pokonują ją, by pomodlić się w katedrze w mieście Santiago de Compostela w północno-zachodniej części Hiszpanii. Taka wyprawa może być ogromnym przeżyciem duchowym. Swoje przemyślenia związane z wędrówką do galicyjskiej świątyni spisał kielecki dziennikarz Bohdan Gumowski. Trafiły one do książki pod tytułem „Camino znaczy droga”, którą wydało wydawnictwo „Jedność”.

Świętokrzyskimi Nagrodami Kultury uhonorowani zostali artyści z regionu, którzy swoją pracą artystyczną dobrze świadczą o naszym województwie w kraju i za granicą. Nagrody I stopnia przyznawane są za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej. Natomiast nagrody II stopnia trafiają to tych, którzy w znacznym stopniu rozwijają życie kulturalne regionu.

Muzycy studentom

12 października 2017 /

Filharmonia Świętokrzyska po raz czwarty organizuje Koncert Uniwersytecki, który dedykowany jest kieleckiej braci akademickiej. Spotkanie z muzyką symfoniczną dla żaków odbędzie się w ten piątek o godzinie 19. Wieczór otworzy wykład profesora Janusza Króla z Instytutu Edukacji Muzycznej UJK. Temat wystąpienia na razie jest tajemnicą. Podczas koncertu wysłuchamy dwóch kompozycji symfonicznych.

„Czuję, że to dla mnie twórczo dobry czas” – tak o swojej nowej płycie mówi Natalia Kukulska, z którą w dniu premiery albumu „Halo tu Ziemia!” rozmawiał Piotr Wójcik.

Przez pięć fotografowali obiekty w Kielcach, które dodawały barw szarej rzeczywistości PRLu. „Kwiatki w betonie” - takie hasło przyświecało akcji, za którą stoją pasjonaci sztuki w przestrzeni publicznej. Jej celem było udokumentowanie tego, co znika z naszego otoczenia. W sobotę 7 października w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach odbędzie się podsumowanie plenerów fotograficznych.

Opowieści o wędrówkach kieleckiego dziennikarza Bohdana Gumowskiego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela wydało wydawnictwo „Jedność”. Książka zatytułowana „Camino znaczy droga” nie jest ona przewodnikiem po Hiszpanii, lecz refleksją nad życiem i przemijaniem. Zbiór opowiadań jest już dostępny w księgarniach.

Albańscy muzycy w Kielcach

Kielce / 05 października 2017 /

Muzycy z Albanii będą gośćmi Filharmonii Świętokrzyskiej. W ten piątek wieczorem wraz z naszą orkiestrą symfoniczną wystąpi klarnecista Sokol Toto i dyrygent Oleg Arapi – oboje związani z Narodową Orkiestrą Albańskiego Radia i Telewizji oraz z tamtejszym środowiskiem akademickim. Artyści zaproponują nam klasykę i nie tylko.

Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny to nowa propozycja Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Niewielki przegląd odbędzie się w listopadzie a w jego ramach zobaczymy cztery gościnne sztuki. Instytucja otrzymała na organizację tej imprezy dotację ministra kultury i dziedzictwa narodowego w wysokości 50 tysięcy złotych. Środki pozwoliły na przygotowanie skromniejszego wydarzenia, niż by chciał kielecki teatr.

Strona 1 z 59

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay