Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Rusza letnia scena przy Kieleckim Centrum Kultury. Seria koncertów na świeżym powietrzu pod szyldem „Tarasy Sztuki” rozpocznie się już w tę niedzielę o godzinie 20.30. A wystąpi zespół Warsaw Tango Group.

Nowe wystawy w BWA

Kielce / 26 czerwca 2017 /

Nową wystawę młodej artystki prezentuje Biuro Wystaw Artystycznych. W Małej Galerii instytucji zobaczymy malarstwo, w którym przenika się bogactwo barw i inspiracja muzyką takich kompozytorów jak Dvorak, Bach czy Gershwin. - Tym razem prezentujemy dzieła Nadii Świerczyny. Te jej prace rzeczywiście są kolorowe, radosne i muzyczne - mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA.

Premiera książki w WDK

Kielce / 21 czerwca 2017 /

W najbliższy piątek 23 czerwca o godzinie 17 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się uroczysta premiera książki „Komendant GRYF i jego żołnierze” autorstwa kieleckiego regionalisty Ireneusza Pietraszka.

Kielecki reżyser i scenarzysta Konrad Łęcki przygotowuje się do zdjęć do nowego filmu. Powstanie on na kanwie książki Cezarego Chlebowskiego pt. „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”. To reporterski zapis działań partyzanckich w czasach II wojny światowej na terenie Kielecczyzny z Janem Piwnikiem „Ponurym” w roli głównej.

200 unikatowych nakryć głowy pokaże Muzeum Narodowe w Kielcach na nowej ekspozycji czasowej. Eksponaty pochodzą z Muzeum Nowojiczyńskiego w Czechach, które posiada największą na świecie kolekcję tego typu zabytków. Całość liczy sobie około 4 tysiące różnych przedmiotów. Powstała ona w 1909 roku, a 40 lat później udostępniona została zwiedzającym. Warto wspomnieć, że w mieście Nowy Jiczyn w XIX wieku działała fabryka Huckel, która była czołowym producentem kapeluszy na świecie. Wystawa w kieleckim muzeum pod hasłem „Kapelusze z głów!” prezentowana będzie od tego wtorku.

Magda Grąziowska i Wojciech Niemczyk to zdaniem publiczności najlepsi aktorzy tego sezonu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Natomiast najbardziej lubianym spektaklem okrzyknięte zostało przedstawienie „Harper” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Tak widzowie zdecydowali w zakończonym 25. Plebiscycie „O Dziką Różę”. Statuetki „Dzikiej Róży”, upominki, kwiaty wręczane były artystom podczas uroczystej gali w Teatrze im. Stefana Żeromskiego.

Będzie się działo!

Kielce / 17 czerwca 2017 /

„Kielce w ruchu” – tak brzmi hasło tegorocznego Święta Kielc, które będzie w dniach 23-25 czerwca. Organizatorzy proponują kielczanom m.in. przeróżne zajęcia sportowe oraz rodzinny udział w konkursach sprawnościowych i wytrzymałościowych. Gwiazdą weekendu będzie zespół T.Love.

Losy jednej z ważniejszych w dziejach naszego miasta rodziny tematem nowej wystawy w Muzeum Historii Kielc. W salach instytucji znajdziemy ekspozycję pod tytułem „Rodziny kieleckie. Olędzcy”. Punktem wyjścia do opowieści stał się Antoni Olędzki, który pojawił się w mieście pod koniec XIX wieku i objął posadę dyrektora Kieleckiej Fabryki Marmurów.

Finał sezonu w FŚ

Kielce / 16 czerwca 2017 /

Koniec sezonu artystycznego w Filharmonii Świętokrzyskiej. Muzycy zamkną kilka miesięcy bardziej wytężonej pracy koncertem symfonicznym z udziałem pianisty Georgijsa Osokinsa z Łotwy. W pierwszej części występu usłyszymy wykonania utworów Rachmaninowa i Chopina.

Trwa nabór zgłoszeń do trzeciej edycji konkursu na „Książkę przyjazną dziecku”. Jest on skierowany do wydawców i autorów literatury dla najmłodszych. Muzeum Zabawek i Zabawy, które organizuje ten konkurs czeka na pozycje książkowe wydane i niewydane, bądź takie, które ukazały się w niewielkiej liczbie egzemplarzy. Konkursowa praca powinna przede wszystkim charakteryzować się bogactwem językowym, oryginalnością, ciekawą fabułą i kreowaniem pozytywnych postaw, jak patriotyzm, tolerancja czy szacunek do innych ludzi. Pierwsze zgłoszenia już napływają.

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, by popatrzeć… w sufit. W tę niedzielę 18 czerwca o godzinie 12 rozpocznie się spotkanie, podczas którego kielczanie wraz ze specjalistami przeanalizują zdobione stropy w pałacu. To nie jedyna atrakcja jaką przygotowali muzealnicy na ten dzień.

Możliwe, że niedługo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie organem współprowadzącym dla Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Obecnie za działalność sceny przy ulicy Sienkiewicza odpowiada samorząd wojewódzki. Jeśli wszystko pójdzie po myśli dyrektora teatru Michała Kotańskiego i świętokrzyskich parlamentarzystów zmiany wprowadzone by były od przyszłego roku.

Smacznie i kolorowo zrobi się w przyszłą niedzielę w kieleckim Parku Miejskim. 18 czerwca odbędzie się 17. konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W rywalizacji ocenianych będzie 56 świętokrzyskich produktów żywnościowych – w tym przetwory mięsne, mleczne czy napoje. Na miejscu pojawią się także regionalni producenci certyfikowanej żywności. To nie wszystko.

Nietypowy festiwal w KCK

Kielce / 09 czerwca 2017 /

Festiwal Kreatywnej Edukacji w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się w sobotę 10 czerwca o godzinie 10. Będzie wiele atrakcji dla rodziców z dziećmi i młodzieży.

Strona 1 z 47

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay