online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Zmarł ks. biskup Kazimierz Ryczan
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Zmarł ks. biskup Kazimierz Ryczan

Diecezja Kielecka / 13 września 2017 / Tekst

Zmarł ks. biskup Kazimierz Ryczan, senior diecezji kieleckiej. Miał 78 lat. Od wielu lat zmagał się z chorobą. Ks. biskup Kazimierz Ryczan w latach 1993 – 2014 był Biskupem Kieleckim.

Ks. biskup profesor Kazimierz Ryczan pochodził z Żurawicy w Archidiecezji  Przemyskiej. Urodził się 10 lutego 1939 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1963 roku. Pracował m.in. w Rzeszowie, gdzie był duszpasterzem akademickim. Przez kilkanaście lat był wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na początku lat 80. XX wieku był jednym z założycieli struktur NSZZ „Solidarność” na KUL. Z Lublina przyszedł do diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią przyjął  11 września 1993 roku. Tego dnia odbył się też  ingres biskupa do kieleckiej katedry.  Miał zawołanie biskupie: „In vinculo communionis” (W więzach wspólnoty). W ramach Konferencji Episkopatu Polski należał do Rady Stałej. Był delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Był również członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. W 2013 roku kieleccy radni przyznali biskupowi tytuł Honorowego Obywatela  Kielc.

 Ks. biskup Kazimierz Ryczan znany był z porywających homilii przepełnionych troską i miłością do Boga, Kościoła i Ojczyzny.

KOMUNIKAT BISKUPA KIELECKIEGO O ŚMIERCI BISKUPA SENIORA KAZIMIERZA RYCZANA

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna