Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Zamiast zjeść pączka, pomóż potrzebującym! Ruszyła akcja "Wyślij pączka do Afryki"

środa, 19 lutego 2020 12:06 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już po raz ósmy ruszyła ogólnopolska akcja braci kapucynów "Wyślij pączka do Afryki". Polega ona na tym, żeby w karnawale, a szczególnie w Tłusty Czwartek, podzielić się pączkami z głodującymi dziećmi w Afryce. W tym roku akcji towarzyszy hasło "Podaruj dzieciom zdrowie!"

Zamiast zajadać się pączkami, można podarować zdrowie choremu dziecku. Pieniądze zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone m.in. na posiłki dla osieroconych dzieci, opiekę medyczną i leki dla nich, nowy oddział budynku szpitala dla chorych najmłodszych, domy dla ubogich, czystą, zdrową wodę z dwóch nowych studni, szkołę i edukację dla dzieci z buszu, remont 14 kaplic w wioskach, a także na nowe boisko, plac zabaw i zajęcia dla dzieciaków.

- Chcemy uwrażliwić ludzi w Polsce na potrzeby, biedę i głód, który panuje w głębi Afryki, szczególnie w Republice Środkowoafrykańskiej i w Czadzie. Akcja polega na tym, że zamiast pączka wysyłamy e-pączka, czyli zamiast objadać się pączkami, możemy sobie czegoś odmówic i komuś pomóc. E-pączka możemy wysłać przez stronę www.paczek.kapucyni.pl lub dokonać wpłaty na konto Fundacji. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dzielić się dobrem do udziału w tej akcji - mówi brat Jerzy Steliga, sekretarz misyjny w zakonie Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincji Krakowskiej, który przez 15 lat pracował na misjach w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej.

W tym roku bracia kapucyni chcą zrealizować w Afryce 16 projektów o łącznej wartości 450 tysięcy złotych. - Podczas tegorocznej akcji udało nam się zebrać 40 tysięcy złotych, bo ludzie już wpłacają. Tłusty Czwartek jest tylko symbolem utrzymywania tradycji i właśnie wtedy najwięcej dzieci i młodzieży organizuje akcje w szkołach. Przedsięwzięcie "Wyślij pączka do Afryki" rozciąga się na cały Wielki Post, ponieważ jest to też forma jałmużny wielkopostnej - dodaje brat Jerzy Steliga.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział prawie 400 szkół i 90 cukierni z całej Polski. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.paczek.kapucyni.pl oraz na Facebooku.

Organizatorem akcji jest Fundacja Kapucyni i Misje.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO