Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Zakrywanie ust i nosa również w kościołach

czwartek, 16 kwietnia 2020 10:19 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Od dziś jeśli przebywamy w miejscu publicznym mamy obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Rządowe przepisy dotyczą również wiernych będących w kościele. Co jednak z kapłanami sprawującymi liturgię?

Przypomnijmy, że obostrzenia wprowadzone przez rząd, w tym również obowiązek zasłaniania ust i nosa to element walki z pandemią koronawirusa. Wspomniane części ciała możemy zasłaniać maseczką, ale również częścią odzieży, czy przyłbicą.

Przepis dotyczy również miejsc kultu religijnego, w tym także kościołów.Z obecnego zapisu wynika, że księża nie muszą zakrywać ust i nosa tylko podczas sprawowania Mszy Świętej lub innej posługi liturgicznej. W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub – zgodnie z przepisami – zakryć usta i nos – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Obecnie w kościele podczas nabożeństw może przebywać jedynie pięciu wiernych, nie wliczając w to sprawujących liturgię. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby wziąć pod uwagę proporcję świątyni. Zdaniem przewodniczącego KEP dobrym rozwiązaniem byłoby umożliwienie uczestnictwa w liturgii jednej osobie na dziewięć metrów kwadratowych powierzchni kościoła.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO