Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Jak będziemy obchodzić Triduum Paschalne w naszej diecezji?

czwartek, 09 kwietnia 2020 10:57 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Parafia Miechów
Michał Łosiak

Triduum Paschalne to najważniejszy czas w kalendarzu liturgicznym. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, bogate obrzędy tych dni zostaną zmienione i w wielu miejscach uproszczone. Specjalny dekret w tej sprawie wydał Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Podczas wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej opuszczony zostanie obrzęd obmycia nóg, czyli tzw. mandatum. Na zakończenie Eucharystii nie odbędzie się także procesja z Najświętszym Sakramentem do tzw. ciemnicy. „Nie oznacza to jednak rezygnacji z przygotowania tzw. ciemnicy, której dekoracja będzie ukazywała wydarzenie pojmania i uwięzienia. Po umieszczeniu Najświętszego Sakramentu w tabernakulum przewodniczący wraz z posługującymi klęka przed nim”. Nie będzie także używane kadzidło, ale zostanie zachowany zwyczaj wielkoczwartkowej adoracji.

W Wielki Piątek podczas Liturgii Męki Pańskiej i Modlitwy Powszechnej usłyszymy wezwanie „Na czas epidemii”. Podczas Adoracji Krzyża, ten nie zostanie wniesiony w procesji i nie będzie całowany, a cześć oddawana mu będzie jedynie przez skłon lub przyklęknięcie.

W Wielką Sobotę nie odbędzie się obrzęd błogosławieństwa pokarmów w kościołach. Jesteśmy jednak zachęceni do poprzedzenia nim śniadania wielkanocnego w swoich domach.

Najbardziej bogata liturgicznie jest jednak Wigilia Paschalna, podczas której również nastąpi wiele zmian. Nie odbędzie się rozpalenie ognia przed naszymi kościołami oraz procesja z Paschałem, który będzie stał od samego początku liturgii w prezbiterium. Zostaną odnowione przyrzeczenia chrzcielne, ale bez obrzędu pokropienia wiernych wodą. Kapłani nie pobłogosławią również wody chrzcielnej.

Nie odbędzie się również tradycyjna procesja rezurekcyjna.

Cały dekret biskupa kieleckiej dostępny jest TUTAJ

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO