Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

W niedzielę Marsz dla Życia i Rodziny, inny niż dotychczas. Na antenie Radia eM Kielce

środa, 27 maja 2020 12:08 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już w niedzielę, 31 maja, odbędzie się kolejny Marsz dla Życia i Rodziny w Kielcach. Choć będzie on wyglądał zupełnie inaczej, niż co roku to jednak jego cel pozostał bez zmian – pokazanie tego, jak cenne jest każde życie.

Inicjatywa Marszu dla Życia i Rodziny sięga 2006 roku. Wówczas po raz pierwszy odbył się on w Warszawie, a jej organizatorem jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny. W Kielcach, pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w 2011 roku, a jego pomysłodawcą był biskup Kazimierz Gurda. – Ówczesny duszpasterz młodzieży diecezji kieleckiej ks. Sławomir Sarek podjął się organizacji marszu. Później rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją Centrum Życia i Rodziny, co zjednoczyło rozproszone dotąd działanie – przypomina jedna z organizatorek Paulina Toporek. Na przestrzeni lat wydarzenie pokazujące piękno życia od poczęcia do naturalnej śmierci prężnie się rozwijało. – W 2019 roku uczestniczyło w nim ponad trzy tysiące osób. Liczyliśmy, że kolejny marsz przyciągnie jeszcze więcej uczestników – tłumaczy Włodzimierz Rybczyński.

Niestety, plany tłumnego i radosnego marszu pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Organizatorzy jednak nie załamali rąk i zdecydowali się dostosować wydarzenie do wymogów sytuacji w jakiej znalazła się cała Polska. O godzinie 11 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w kieleckiej katedrze. Po niej, nie odbędzie się tradycyjny przemarsz przez nasze miasto, jednak przekaz wydarzenia dotrze do wielu osób z naszego regionu za pośrednictwem Radia eM Kielce, w którym o godzinie 12 rozpocznie się specjalna audycja z udziałem znamienitych gości, a wśród nich dr Grażyna Pazera, ks. dr Stanisław Słowik, Sławomir Szmal i prof. Stanisław Góźdź. O 15, w godzinę miłosierdzia uczestnicy tego niezwykłego wydarzenia będą mogli pomodlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia w łączności z Sanktuarium w Łagiewnikach. Marsz zakończy Różaniec o godzinie 20.30 oraz Apel Jasnogórski. – Jest to Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, ale również czas w którym pamiętamy także o przeżywanej niedawno setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, wielkiego obrońcy życia – przypomina Włodzimierz Rybczyński.

marszyk

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO