Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[VIDEO] Jedenastu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie

sobota, 30 maja 2020 15:08 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Diecezja kielecka ma jedenastu nowych kapłanów. Święcenia przyjęli w sobotę w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny na osiedlu Szydłówek.

Sakramentu jedenastu diakonom udzielił ks. biskup Jan Piotrowski,który przewodniczył uroczystej Mszy Świętej i wygłosił homilię. Podczas niej zwrócił uwagę na to, że kapłani są wybrani przez Jezusa Chrystusa, aby prowadzić Kościół do zbawienia. - Kapłan nie idzie do świata sam, ale idzie do niego napełniony światłem Ducha Świętego, aby być świadkiem Bożej miłości, która ma prawo być obecna w naszym ludzkim świecie - powiedział biskup Piotrowski.

Podkreślił też, że neoprezbiterzy powinni brać przykład z apostołów i kapłanów, którzy swoim życiem świadczyli o Bogu.

- Tak jak uczniowie Jezusa umocnieni przez Ducha Świętego nie dali się pokonać prześladowcom i trwali niezwyciężeni w miłości Chrystusa, tak i wy musicie im być podobni. Wszelka odwaga apostolska, którą widzimy w życiu kapłanów, wpisuje się i jest owocem działania Ducha Świętego w ich życiu. Misja, do której zostaliście powołani nie oznacza, że jesteście odporni na cierpienia, trudy, na ból i niezrozumienie, przeciwnie - ta misja żąda od was, abyście stawili im czoła i podjęli wszystkie te wyzwania, pozwalając, aby Pan je przemieniał i aby was upodabniał do niego. Brak uznania własnych ograniczeń w życiu kapłana jest tym, co szczególnie uniemożliwia owocne działalnie w nas i hamuje rzeczywisty rozwój duchowy. Nie daj Boże, żebyście wchodzili w jakiekolwiek życiowe rynsztoki zaborczej miłości i obyczajowych skandali - mówił pasterz naszej diecezji.

Posłuchaj całej homilii:

Przed otrzymaniem święceń diakoni odśpiewali Hymn do Ducha Świętego i Litanię do Wszystkich Świętych, podczas której upadli na twarz. Po zakończonej uroczystości wszyscy zgodnie tłumaczyli, że sakrament kapłaństwa jest dla nich wyjątkowym wydarzeniem, zwieńczającym sześcioletnią formację, którą przeszli w Seminarium Duchownym.

- Święcenia kapłańskie to było niesamowicie mocne przeżycie. Przez trudności związane z pandemią było w nas wiele rodzaju strachów, nie wiedzieliśmy jak to wszystko będzie wyglądać, na szczęście Duch Święty czuwał. Dziękujemy Bogu, że nas przeprowadził przez ten czas seminaryjny i dzisiejszy dzień. Służba kapłańska jest niesamowicie potrzebna, co widzieliśmy dobrze na praktykach przed święceniami. Każdy z nas ma świadomość, jak wielki dar przyjął i teraz musi współpracować, żeby go nie zmarnować, by Królestwo Boże rozwijało się wśród nas - tłumaczy ks. Michał Bieroński, neoprezbiter z Jędrzejowa.

- To dla wszystkich szczególny dzień, bo spełniło się nasze marzenie, żeby przyjąć święcenia kapłańskie. Oczywiście były chwile zawahań i zastanowień i dobrze, że się pojawiały, ale udało nam się je przezwyciężyć - dodaje ks. Jakub Janicki z Pilicy.

W parafii św. Józefa Robotnika przed święceniami miał praktykę ks. Dawid Dzienniak z Nakła. - Posługuję w tej parafii od Wielkiego Postu, więc to tym bardziej było dla mnie niezwykłe wydarzenie, bo przygotowywałem te święcenia wspólnie z parafianami i ks. prałatem Iłczykiem. W naszej parafii nie było święceń od wielu lat, dlatego tym bardziej czujemy się wyróżnieni, że się tu odbyły i możemy się cieszyć darem nowych kapłanów - mówi ks. Dawid Dzienniak.

Neoprezbiterami zostali: ks. Jakub Janicki z parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy - diecezja sosnowiecka, ks. Michał Bieroński z parafii pw. Trójcy Świętej w Jędrzejowie, ks. Krystian Rowiński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Grzymałkowie, ks. Andrzej Piszczek z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, ks. Karol Rasała z parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Kielcach, ks. Michał Woźniak z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku - diecezja tarnowska, ks. Dawid Dzienniak z parafii pw. św. Mikołaja w Nakle, ks. Paweł Smolarczyk i ks. Sebastian Flak z parafii pw. Narodzenia NMP w Piekoszowie, ks. Dawid Bęben z parafii pw. św. Wawrzyńca w Drugni, i ks. Sebastian Brzoza z parafii pw. św. Jacka w Leszczynach.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO