Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Trwa Tydzień Miłosierdza. Caritas pomaga nawet w trakcie pandemii

środa, 22 kwietnia 2020 11:00 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Caritas Diecezji Kieleckiej
Michał Łosiak

W trudnym czasie pandemii koronawirusa obchodzimy Tydzień Miłosierdzia, czyli siedem dni od Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Największą organizacją w regionie realizującą dzieła miłosierdzia jest Caritas Diecezji Kieleckiej, która nie wstrzymuje swojej pomocy i w ciężkich warunkach dalej wspiera ubogich, potrzebujących i chorych.

Choć oczy całego świata zwrócone są na sytuację związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, to jednak problemy osób ubogich, wykluczonych i zmagających się z chorobą nie zniknęły z naszego świata. – W tym szczególnym czasie pandemii staramy się nie zwalniać tempa. Ten Tydzień Miłosierdzia jest dość specyficzny w porównaniu z innymi latami. Zawsze staraliśmy się podejmować przynajmniej kilka inicjatyw, które w bardziej czytelny i zauważalny sposób były pewną formą przykładu i mobilizacji dla szerszego środowiska, żeby wykorzystać ten czas jako czas poderwania ludzi do większej aktywności na rzecz potrzebujących i budzenia wrażliwości – tłumaczy ks. Stanisław Słowik. Obecnie działania Caritas skupione są na trzech obszarach: dostarczanie paczek żywnościowych, gotowych posiłków i wsparcie terapeutów, którzy zajmują się utrzymaniem kontaktu z osobami korzystającymi z placówek opieki dziennej.

Jeśli spojrzymy na statystyki to miejscami szczególnie zagrożonymi koronawirusem są placówki opieki nad osobami starszymi i chorymi. Caritas Diecezji Kieleckiej ma pod swoją pieczą ponad osiemset osób mieszkających w ośrodkach całodobowych. – To kilkanaście placówek i duża rzesza ludzi. Od samego początku pandemii skupiliśmy się w dość znacznym zakresie na wsparciu funkcjonowania tych jednostek zwłaszcza, że pierwszy jej okres był trochę nerwowy ze względu na sporą trudność w pozyskaniu środków ochrony osobistej. Dziś ich działalność jest stabilna i nie ma w nich większego zagrożenia, ponieważ podejmujemy szereg działań osłonowych – przyznaje nasz rozmówca.

W tym niezwykłym czasie Caritas Diecezji Kieleckiej współpracuje z innymi organizacjami niosąc niezbędną pomoc. Jest to Bank Żywności, ale również 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. – Żołnierze okazali się bardzo skutecznym wsparciem. Własnymi siłami nie bylibyśmy w stanie dotrzeć do tylu potrzebujących z przedświątecznymi paczkami. Również po świętach wspólnie zorganizowaliśmy kilka przedsięwzięć – informuje ks. Stanisław Słowik. Warto wspomnieć chociażby o trzech tonach żywności jakie Caritas i świętokrzyscy terytorialsi przekazali  osobom niepełnosprawnym w powiecie jędrzejowskim.

Działania Caritas nie będą jednak możliwe bez naszego wsparcia. – Najskuteczniej możemy pomóc w formie ofiar pieniężnych przez internet, co jest szczególnie zalecane w obecnym czasie. Trzeba przypomnieć, że nadal jesteśmy w okresie rozliczania deklaracji podatkowych, dlatego zachęcam do przekazywania swojego jednego procenta – dodał dyrektor.

Posłuchaj rozmowy ks. Stanisława Słowika z Katarzyną Bernat

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO