Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Szkoła w Borkowie ma sto lat. Nadano jej imię Świętej Jadwigi Królowej

piątek, 18 października 2019 14:51 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Szkoła Podstawowa w Borkowie obchodzi 100-lecia istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła w piątek Msza Święta w kościele parafialnym w Kaczynie pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Podczas liturgii uroczyście nadano placówce imię Świętej Jadwigi Królowej i poświęcono nowy sztandar.

 

– Każdemu jubileuszowi towarzyszy świętowanie i wdzięczność do Pana Boga i ludzi. Wszyscy, którzy związani są ze szkołą mają powody do satysfakcji, że przetrwała ona sto lat. To stulecie jest czasem nadziei i wspomnień, bo przecież mnóstwo uczniów opuściło tę szkołę przez te lata. Życzę wszystkim uczniom i nauczycielom Bożego błogosławieństwa i kolejnego, dwusetnego jubileuszu  – powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski.

– Jubileusz, którego korzenie sięgają Starego Testamentu,  wyrasta z naszej relacji do Boga  i ma swoje źródło w objawionym Słowie Bożym, szczególnie w Księdze Kapłańskiej. To właśnie w tej Księdze czytamy: "Będziecie święcić rok pięćdziesiąty, cały rok pięćdziesiąty będzie dla was rokiem jubileuszowym. To będzie dla was jubileusz, to będzie dla was rzecz święta" – zwrócił uwagę biskup Piotrowski.

Anna Muszyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Borkowie im. Świętej Królowej Jadwigi, podkreśliła, że 100-lecie placówki jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej. – Widziałam ogromne zaangażowanie zarówno nauczycieli, rodziców, jak i uczniów naszej placówki, to jest dla nas niezwykłe święto. Mamy nadzieję, że kolejne lata będą owocne, obecnie naszym priorytetem jest wybudowanie sali gimnastycznej, ponieważ mamy dużo dzieci, które chciałyby rozwijać swoje sportowe talenty – podkreśliła dyrektor Muszyńska.

Burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński zwrócił uwagę na to, że szkoła w Borkowie przetrwała wiele ciężkich momentów. – W jej historii mieliśmy chwile, gdzie mowa była o jej likwidacji, jednak placówka przetrwała i ma się dobrze. Ogromne podziękowania należą się tym, którzy dbają o dobry wizerunek szkoły i przyczyniają się do jej rozwoju – powiedział burmistrz.

Publiczna Szkoła Powszechna w Borkowie powstała w 1919 roku. Izba szkolna mieściła się wówczas w czworakach tartacznych. Szkoła liczyła wtedy cztery oddziały, a nauka odbywała się na zmiany, rano uczyły się razem dzieci oddziałów III i IV, a jako druga zmiana - dzieci oddziałów I i II.

Obecnie organem prowadzącym szkoły jest Stowarzyszenie Wspólne Dobro Wsi Borków i Trzemosna.

Posłuchaj całej homilii:

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO