Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Święto Akcji Katolickiej

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Święto Akcji Katolickiej

25 listopada 2018 / Tekst

Pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w Bazylice Katedralnej została odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji Święta Akcji Katolickiej. Ordynariusz Diecezji Kieleckiej podczas liturgii po raz pierwszy wręczył medale  „Pro Christo Rege Et Ecclesia”, czyli Dla Chrystusowego Królestwa i Kościoła.

-Gromadząc się na Najświętszej Ofierze jaką jest Eucharystia jesteśmy zaproszeni przez samego Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Naszego Króla nie zapowiadają liczne dzieła i opracowania, ale wyłącznie objawione Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym. Intuicyjnie potrzebę Króla odczuwa ludzkie serce, które za nim tęskni - mówił podczas homilii Biskup Jan Piotrowski. -Potrzebna nam jest jednak świadomość, że Jego królestwo jest zdecydowanie inne niż to ludzkie. Królestwo głoszone przez Jezusa jest wieczne i powszechne, jest królestwem prawdy i życia, królestwem świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju - podkreślił podczas homilii słowa Prefacji na Uroczystość Chrystusa Króla Biskup Kielecki.

Podczas liturgii zostały wręczone medale  „Pro Christo Rege Et Ecclesia”, czyli Dla Chrystusowego Królestwa i Kościoła. Medale otrzymały osoby zaangażowane w posługę duszpasterską, Wyróżnienia trafiły do trzech osób z parafii  św. Franciszka z Asyżu w Kielcach z parafii w Miechowie i Oleszkach.

-W świecie istnieją różne odznaczenia w przestrzeni życia świeckiego oraz Kościoła. Jeden z moich poprzedników ks. biskup Kazimierz Ryczan ustanowił odznaczenie diecezjalne przyznawane w różnych wymiarach życia religijnego. Patrząc na osobę ks. biskupa Kaczmarka, którego 55 rocznica śmierci przypada w tym roku i na jego zawołanie "Omnia Pro Christo Rege" doszedłem do takiego wniosku, że On jako propagator Akcji Katolickiej mógłby być patronem tego odznaczenia - podkreślił Ordynariusz Diecezji Kieleckiej. -Dziś po raz pierwszy, tym skromnym medalem zostały wyróżnione trzy osoby. Są to ludzie oddający swój czas charytatywnie i szczerze - dodał Biskup Jan.

Jednym z wyróżnionych był Stefan Piotrowski z parafii ś. Franciszka z Asyżu.  -To jest moja pierwsza nagroda, tym bardziej ważna, że otrzymana z rąk Biskupa Jana. Jestem ogromnie wzruszony, że ktoś docenił moją bezinteresowną pracę, której oczywiście nie czynię dla rozgłosu, a dla chwały Boga. Myślę, że to wyróżnienie będzie mnie dopingować do dalszej pracy. Udzielam się jako kościelny oraz swoim głosem staram się upiększać liturgię poprzez śpiew.  - podkreślił Stefan Piotrowski.

Medal „Pro Christo Rege Et Ecclesia” został ustanowiony dekretem biskupa kieleckiego z inicjatywy Akcji Katolickiej diecezji kieleckiej. Będzie przyznawany co roku, podczas święta patronalnego Akcji Katolickiej, które przypada w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna