Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Święcenia nowego biskupa

sobota, 09 grudnia 2017 10:22 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Ksiądz Andrzej Kaleta jest nowym biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. Święcenia biskupie przyjął w sobotę - 9 grudnia w Bazylice Katedralnej w Kielcach.  

Eucharystii przewodniczył  kardynał Stanisław Dziwisz, senior archidiecezji krakowskiej. Podczas homilii kardynał senior przypomniał jaką rolę do spełnienia ma każdy kapłan. - Od dwóch tysięcy lat spełnia się obietnica Boga, który przez proroka Jeremiasza zapowiadał ludowi: "Dam Wam pasterzy". Tych pasterzy Jezus Chrystus powołuje i posyła w Kościele, będącym Jego dziełem, aby docierali z ewangelią życia i miłości do najdalszych zakątków świata. Aby rozproszone dzieci Boże gromadzić w jedno - powiedział kardynał Dziwisz.

Senior archidiecezji krakowskiej nie ukrywał,  że to zadanie nie zawsze jest proste. Ponieważ na swojej drodze pasterz może spotkać także ludzi błądzących i odrzucających miłość Boga: - Nowy pasterz będzie spotykał ludzi spragnionych prawdy o Bogu i człowieku. Ale będzie też spotykał ludzi obojętnych, starających się urządzić sobie życie jakby Bóg nie istniał; ludzi zagubionych, ale w głębi serca szukających sensu życia i motywów nadziei; ludzi biednych i poranionych; młodych, pragnących realizować swoje marzenia, szukających wiarygodnych nauczycieli i świadków wiary. Dla nich wszystkich biskup powinien być świadkiem Boga Żywego... Powinien on w imieniu Chrystusa pukać do ludzkich serc, aby otwierały się na Dobrą Nowinę, którą jest Jezus Chrystus. Dlatego Pasterz będzie niestrudzenie głosił Słowo Boże, ale najpierw sam będzie tym Słowem żył - zaznaczał kardynał. 

Podczas swojego słowa, kardynał senior przypomniał postać śp. ks. biskupa Kazimierza Ryczana. - Trzy miesiące temu, 19 września w tej katedrze żegnaliśmy świętej pamięci biskupa seniora Kazimierza Ryczana. Dziękowaliśmy za Jego wieloletnią pasterską posługę. Możemy o zmarłym biskupie powiedzieć krótko: był On pasterzem według Bożego serca. Dzisiaj w Kościele kieleckim przezywamy radość z powołania nowego pasterza. Na mocy decyzji Ojca Świętego Franciszka diecezja kielecka otrzymuje dar nowego biskupa, który ma wspomagać pasterską posługę biskupa ordynariusza Jana - podkreślał kardynał. Na zakończenie, kardynał senior zwrócił się bezpośrednio do nowego biskupa:   - Księże biskupie Andrzeju, to Twoja szczególna misja, jak sam tego pragniesz. Bądź obok biskupa ordynariusza Jana oraz biskupa Mariana zwornikiem kapłańskiej jedności, a tym samym jedności Kościoła kieleckiego. Buduj ten Kościół codzienną modlitwą, Eucharystią, posługą słowa i miłości - powiedział kardynał senior.

Głównym konsekratorem nowego biskupa był ordynariusz diecezji kieleckiej - ks. bp Jan Piotrowski.

Współkonsekratorami byli natomiast: nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio oraz metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Nowy biskup pomocniczy za zawołanie dla swojej posługi przyjął "Fidelitas", czyli wierność. Jak powiedział, choć zawiera się ono w jednym słowie, niesie w sobie wiele znaczeń oraz wielkie wyzwanie. – To słowo w ostatnim czasie zostało wraz z wieloma innymi zaliczone do słownika pojęć mało używanych i niechcianych. Współczesne społeczności niewiele mówią o wierności i dlatego z Europą dzieje się źle – mówił w dniu ogłoszenia nominacji.

Ks. biskup Andrzej Kaleta urodził się w 1957 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1985 roku. Pochodzi z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku Zdroju. Jest doktorem nauk humanistycznych. Przez wiele lat był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz Dyrektorem Biblioteki WSD. Był także wykładowcą w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Obecnie ks. Andrzej Kaleta był Wikariuszem Biskupim ds. stałej formacji prezbiterów oraz wykładowcą w WSD.

Na zakończenie Eucharystii swoje słowo i życzenia do nowego biskupa pomocniczego skierował między innymi Nuncjusz Apostolski w Polsce -Salvatore Pennacchio. Posłuchaj:

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO