Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Spotkanie ze sztuką podczas SACROEXPO

środa, 23 września 2020 08:33 / Autor: Radio eM
Radio eM

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO to spotkanie o charakterze religijno-duchowym. Tegoroczna, XXI edycja święta branży sakralnej odbędzie się od 28 do 30 września 2020 roku i zapowiada się ona bardzo różnorodnie. Swoją obecność w wydarzeniu zadeklarowało ponad sto firm.

Podczas targów SACROEXPO zaprezentowane zostaną niepowtarzalne wyroby artystyczne, rzeźby, ikony, tradycyjne i nowoczesne projekty witrażowe oraz ręcznie zdobione szkło i kryształy. Nie zabraknie szerokiej oferty wysokiej jakości dewocjonaliów, symbolów wiary i innych produktów kultu religijnego w atrakcyjnych cenach. Firmy, które zadeklarowały swój udział w Wystawie, zaprezentują również różnorodne konfesjonały i organy, nowoczesne rozwiązania nagłośnieniowe i grzewcze oraz systemy i mechanizmy zabezpieczające miejsca sakralne.

Najnowsze pozycje wydawnictw katolickich, modlitewniki, brewiarze i wiele innych...

Miłośnicy książek mogą liczyć na szeroką gamę materiałów piśmienniczych i homiletycznych m.in. modlitewników, kalendarzy, najnowszych pozycji popularnych wydawnictw katolickich oraz wielu innych publikacji promujących wartości chrześcijańskie. Goście Wystawy będą mogli osobiście poznać autorów swoich ulubionych tytułów. W jednym miejscu spotkają się przedstawiciele branżowych wydawnictw, serwisów informacyjnych oraz organizacji i stowarzyszeń religijnych. 

Kierunek - turystyka sakralna

Bogatą ofertę przygotowały również biura pielgrzymkowe i turystyczne. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z nowymi propozycjami wycieczkowymi oraz wziąć udział w licznych konkursach z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Jak co roku, podczas Wystawy SACROEXPO odbędzie się loteria dla wszystkich osób konsekrowanych, w której nagrodą jest pielgrzymka do Ziemi Świętej.

Wystawy i wydarzenia towarzyszące

Uzupełnieniem targów branży sakralnej są wyjątkowe, tematyczne wystawy i merytoryczne spotkania. Wśród nich m.in. Wystawa „Fortis in Fide. Silny w wierze” poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu organizowana przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz panoptikum antycznych przedmiotów, połączona z prelekcją pn. "Czasy Chrystusa zaklęte w starożytnych obiektach codziennego użytku”.

W programie targów zaplanowana jest również otwarta sesja tematyczna dla administratorów obiektów sakralnych i zakonnych, konferencja dot. różnych wymiarów kultury w czasie pandemii z udziałem przedstawicieli władz miasta, sztuki teatralnej oraz ekspertów w dziedzinie psychologii i socjologii. Właściciele i zarządzający sklepy z dewocjonaliami mogą wziąć udział w warsztacie szkoleniowym poświęconym m.in. skutecznym sposobom pozyskiwania klientów oraz zwiększenia sprzedaży.

Per Artem Ad Deum

Tradycją targów SACROEXPO jest uroczysta gala, podczas której wyróżnieni zostaną laureaci nagrody przyznawanej od 2005 roku przez Papieską Radę ds. Kultury - Per Artem Ad Deum. W tym roku medale przyznane zostaną trzem osobom: jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli sakralnego nurtu muzyki współczesnej – Pawłowi Łukaszewskiemu, jednemu z najwybitniejszych witrażystów w Polsce, malarzowi, grafikowi, znawcy i wielbicielowi sztuki sakralnej – Śp. Jerzemu Skąpskiemu oraz Leszkowi Sosnowskiemu – założycielowiWydawnictwa Biały Kruk, polskiemu autorowi idziennikarzowi. Atrakcją dla zwiedzających będzie specjalnie zaaranżowana wystawa, składająca się z prac nagrodzonych artystów.Na wystawie będzie możnam.in.zobaczyć plansze projektowe Śp. Jerzego Skąpskiego, zapoznać się z 27-tomową serią „Dzieje Pontyfikatu Jana Pawła II”, których redaktorem jest Leszek Sosnowski oraz nabyć płytyPawła Łukaszewskiego, które będą dostępne na stoisku Wydawnictwa DUX.

Targi z nutami w tle

Muzyka jest nieodłącznym elementem Wystawy SACROEXPO. Podczas tegorocznej edycji będzie można nie tylko usłyszeć wysokie brzmienia organów kościelnych, ale także obejrzeć koncert zespołów chóralnych i instrumentalnych. Swoją obecność potwierdzili m.in. Chór Garnizonowy z Kielc, Gospel Joy z Poznania oraz Chór Politechniki Świętokrzyskiej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Od początku kwietnia w Targach Kielce zorganizowano już dwa kiermasze, dwie duże imprezy wystawiennicze (Targi DOM i OGRÓD oraz Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego), a także kilka spotkań, szkoleń, konferencji i koncertów zrealizowanych w przestrzeni Centrum Kongresowego Targów Kielce. Każde spotkanie odbyło się z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Ograniczona liczba uczestników, zachowanie odpowiedniej odległości, częsta dezynfekcja najczęściej dotykanych elementów infrastruktury, dodatkowe osłony na stoiskach, wielofunkcyjne kabiny dezynfekujące ustawione przy wejściu na teren targów, bezdotykowy pomiar temperatury wszystkich uczestników, obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz wypełniania ankiet epidemiologicznych, to główne działania podjęte w celu zapewnienia bezpiecznego spotkania uczestnikom targów SACROEXPO.

Na święto branży sakralnej, zapraszamy do Targów Kielce już od 28 do 30 września 2020.

Wstęp na Wystawę SACROEXPO jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie Targów Kielce: https://bit.ly/3iTeyPn

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO