Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Rzecz o piśmiennictwie

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Rzecz o piśmiennictwie

14 listopada 2017 / Tekst

„Staropolskie piśmiennictwo związane z Sanktuariami  Maryjnymi Diecezji Kieleckiej” – to tytuł wykładu jaki mogli wysłuchać wszyscy ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach. Referat wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski, prezes Towarzystwa.

 

Wygłoszony wykład to efekt prowadzonych przez ks. dr Andrzeja Kwaśniewskiego badań. -  Podstawą tych badań są starodruki osiemnastowieczne i kilka siedemnastowiecznych  na temat Sanktuariów Maryjnych znajdujących się na terenie diecezji kieleckiej – informuje kapłan. -  Publikacje siedemnastowieczne dotyczą ogólnych spraw i ogólnopolskiej tematyki. Natomiast w osiemnastym wieku rozwijały się już takie formy działalności piśmienniczej, które zmierzały do opisania konkretnych Sanktuariów. Chodzi konkretnie o Włoszczowę, Młodzawy i inne Sanktuaria, w tym Piekoszów posiadający aż trzy publikacje odrębne, wydane w różnych latach i których autorami byli dwaj różni kapłani. Ten rodzaj piśmiennictwa ociera się o teologię. Możemy jednak powiedzieć, że jest to pismo dewocyjne  związane z dziejami Sanktuariów, formami kultu, objawieniami Maryjnymi zatwierdzonymi przez władzę diecezjalną, bądź niepotępionymi przez władzę diecezjalną- uzupełnił ks. dr Kwaśniewski.

Publikacje, o których mowa doskonale obrazują przeżycia związane z kultem Maryjnym. - Są to najstarsze książki siedemnastowieczne i osiemnastowieczne, w których pojawiają się opowiadania związane z przeżyciami religijnymi w nurcie kultu Maryjnego. Warto dodać, że  właśnie te starodruki utrwaliły ówczesną atmosferę religijną – podsumował kapłan.

Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach funkcjonuje od kilku lat. Jego członkowie spotykają się cyklicznie. Okazją do wtorkowego spotkania i wygłoszonego referatu była obchodzona w tym roku trzechsetna rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. – Dla całego Towarzystwa to bardzo ważne spotkanie. Podobnie jak wszystkie inne. Każdy wykład i podejmowane działanie wiele nas uczy. Jesteśmy wdzięczni księdzu Andrzejowi Kwaśniewskiemu za przygotowanie referatu – powiedziała Maria Spława – Neyman, członek Towarzystwa.  

W wydarzeniu wziął udział także ks. biskup Jan Piotrowski. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna