Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Początek roku akademickiego w kieleckim seminarium

wtorek, 13 października 2020 12:17 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Naukę w kieleckim seminarium rozpoczęło 39 przyszłych kapłanów, a na pierwszy rok zgłosiło się sześciu alumnów.

Inaugurację rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kaplicy św. Kazimierza w kieleckim seminarium. Uczestniczyli w niej księża biskupi, profesorowie i alumni. Potem w auli seminaryjnej odbyła się specjalna sesja inauguracyjna z immatrykulacją nowych seminarzystów. – Ze względu na pandemię Eucharystia, jak i cała uroczystość, miała charakter wewnętrzny – tłumaczy ks. dr Paweł Tambor, rektor seminarium.

Pandemia wpływa również na samą organizację nauki alumnów. – Cieszymy się, że już dwa tygodnie temu rozpoczęły się pierwsze wykłady. Mają one formę hybrydową – część z nich jest stacjonarna, a część zdalna. Grupy są niewielkie, a sale wykładowe staramy się dezynfekować i wietrzyć po każdych zajęciach. Dbamy o środki ostrożności, bo wiemy, że to bardzo ważne – dodaje rektor WSD w Kielcach.

W tym roku do 33 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego dołączyło sześciu nowych kandydatów na kapłanów. – Ciekawym zjawiskiem jest to, że kilkanaście lat temu zgłaszało się znacznie więcej osób, ale część z nich rezygnowała i uznawała, że to nie ich droga. Obecnie mamy odwrotną tendencję, a decyzja wielu młodych osób jest bardziej utwierdzona i wiąże się z większą odwagą – wyjaśnia ks. dr Paweł Tambor.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO