Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Pielgrzymi dotarli na Święty Krzyż. Za nami Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

sobota, 26 września 2020 17:54 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Na Święty Krzyż po raz dwudziesty pierwszy dotarł Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. W tym roku, ze względu na pandemię, wierni zachęcani byli do indywidualnej wędrówki. W sobotę do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego przybyła symboliczna grupa dziesięciu osób.

Inaczej, niż zwykle, ale w tym samym duchu. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy po raz kolejny dotarł do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Tym razem pod hasłem „Święty Jan Paweł II przewodnikiem po tajemnicy Świętego Krzyża”.  – Nie chcieliśmy rezygnować z rajdu, ale zaproponowaliśmy inną formę, indywidualną. Do Sanktuarium poszła jednak niewielka grupa osób związanych z naszym sztabem – tłumaczy ks. Jacek Kopeć, koordynator rajdu.

Pątnicy wyruszyli z kościoła św. Mikołaja w Dębnie i dalej, dawną trasą kolejki wąskotorowej, zmierzali w kierunku Świętego Krzyża. – Przeszliśmy tę drogę, mając w sercach wszystkich, którzy nie mogli być na trasie. Czujemy smutek ze względu na brak uczestników, ale z drugiej strony cieszymy się, że odbyła się kolejna edycja rajdu. Miejmy nadzieję, że za rok rajd wyruszy w starej formule – mówiła Iwona Baran, komandor XXI Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego.  Wśród pielgrzymów znaleźli się przedstawiciele kół i klubów świętokrzyskiego oddziału PTTK.

Wierni zachęcani byli do uczestniczenia w rajdzie w formie indywidualnej. – Spotkaliśmy się z wielkim zainteresowaniem. Ludzie wysyłają nam zdjęcia i relacje ze swoich wędrówek. Wszystkim brakuje powrotu do normalnej formuły – dodaje Iwona Baran.

Rajd zakończyła uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z wręczania odznaki PTTK „Korona Gór Świętokrzyskich.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO