Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Kielce pomagają. Wizyta biskupa z Syrii

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Kielce pomagają. Wizyta biskupa z Syrii

Kielce / 07 września 2018 / Tekst

Cały czas trwa akcja „Kielce dla Syrii”, w ramach której mieszkańcy naszego miasta niosą pomoc krajowi zrujnowanemu przez wojnę. W piątek, stolicę województwa świętokrzyskiego odwiedził biskup Antoine Chbeir, biskup Latakii.

W ramach projektu powstało szereg inicjatyw, które mają na celu wsparcie materialne pogrążonej w konflikcie zbrojnym Syrii. – W tym momencie trwają różnego rodzaju zbiórki. Przebiegają bardzo pomyślnie. Ostatnio, biskup Antoine zwrócił się z prośbą o pomoc w zorganizowaniu turnusów rehabilitacyjnych i wypoczynkowych dla dzieci z rejonów objętych wojną. Mamy nadzieję, że już niedługo uda się tę zbiórkę sfinalizować – mówił ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor kieleckiej Caritas.

Inicjatorem akcji był Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. – Mieliśmy pewne pomysły jak pomóc Syrii, ale mieliśmy również obawy o dystrybucję środków i pieniędzy. Wszystko zaczęło się jednak od księdza Waldemara Cisło, dyrektora Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w potrzebie”, który powiedział, że jest to możliwe i należy współpracować z Kościołami wschodnimi. Podstawowym celem jest zbiórka pieniędzy, żeby pomóc dzieciom żyjącym w tragicznych warunkach. Mamy także nadzieję, że akcja uzyska spore środki dzięki Festiwalowi Muzyki Tanecznej, który odbywa się w dzisiejszych dniach w naszym mieście – tłumaczył prezydent Lubawski.

Podczas wspomnianego, dwudniowego festiwalu rozpoczynającego się w piątek będą zbierane pieniądze, które zasilą projekt „Kielce dla Syrii”. Po to, żeby wesprzeć ten kraj, możliwe jest również wysłanie SMS-a pod numer 72405 o treści RATUJE. – Dziękuję za zaproszenie mnie do Kielc. Cieszę się, że mogę przebywać w tym pięknym miejscu. Zarówno w rozmowach z biskupem Janem Piotrowskim, jak i w spotkaniach z polskimi księżmi, którzy przyjeżdżają do Syrii, wyrażam moją wdzięczność za dobre serce polskiego Kościoła. Byłem również zaproszony do udziału w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Dziękuję bardzo Rządowi RP za istotny program leczenia Syryjczyków. W mojej opinii, postawa polskich władz jest najbardziej oczekiwana przez nas, Syryjczyków jak i przez uchodźców. Zarówno działania polskiego, jak i węgierskiego rządu jest najbardziej potrzebne, ponieważ nie wyciągamy ludzi z ich ojczyzny, ale pomagamy na miejscu. Taka pomoc jest efektywniejsza – wyjaśniał biskup Antoine Chbeir, który do Kielc przybył na zaproszenie biskupa Jana Piotrowskiego, biskupa kieleckiego. – Najpiękniejszą rzeczą w tej akcji jest to, że wychodzimy z kręgu własnych potrzeb, czasem bardzo wydumanych i zbytecznych. Poszerzamy nasze serca do granic autentycznej, chrześcijańskiej miłości, która nie pozwala zapomnieć o ludziach chorych, cierpiących, bombardowanych w dzień i w noc i o dzieciach, o które jesteśmy zatroskani – zauważył biskup Jan Piotrowski.

Akcja „Kielce dla Syrii” trwa od maja. Do tej pory zebrano 92 tysiące złotych.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna