Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Kapłani z całej diecezji modlili się w Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie

sobota, 19 października 2019 15:25 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Kapłani z diecezji kieleckiej pielgrzymowali w sobotę do Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie. Mszy Świętej podczas Dorocznej Pielgrzymki Kapłanów Diecezji Kieleckiej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Doroczną pielgrzymkę rozpoczęła modlitwa przedpołudniowa, następnie duchowni wzięli udział w konferencji, którą poprowadził ks. dr Maciej Będziński, reprezentujący Papieskie Dzieła Misyjne. Po konferencji duchowni i wierni adorowali Najświętszy Sakrament. W samo południe odbyła się uroczysta Msza Święta, pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

– Pielgrzymowano od wieków, pielgrzymki dają ogromną satysfakcję duchową, ale przy tej okazji możemy  też podziwiać architekturę świątyń. Przed kilkunastu laty w naszej diecezji zapoczątkowane zostały pielgrzymki młodych kapłanów. Natomiast z moim przyjściem zaprosiłem do pielgrzymowania wszystkich księży. Miesiąc październik, który teraz przeżywamy, w tym roku jest Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. W Kościele, który ze swojej natury jest misyjny, spotykamy się i odkrywamy to, co jest istotne dla posługi kapłańskiej – mówił biskup Jan Piotrowski.

– Ważną rzeczą w każdych spotkaniach kapłańskich jest pytanie: nie jak zostać kapłanem, tylko jak być kapłanem? Jak być kapłanem w codzienności życia z ofiarą, pokorą i serdecznością, bo tylko wtedy możemy się w świecie uwiarygodnić, jeśli będziemy świadkami Pana Jezusa – podkreślił biskup kielecki.

Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy diecezji kieleckiej - biskup Marian Florczyk i biskup Andrzej Kaleta. – Diecezjalna pielgrzymka kapłanów ma wymiar bardzo bliskiej relacji do Boga, ale też wymiar integracyjny. Spotykamy się z księżmi z diecezji kieleckiej, co stanowi ogromną siłę dla każdego z nas. To spotkanie to ogromny dar, który może zaowocować spokojem i radością wewnętrzną dla nas wszystkich – mówił biskup Marian Florczyk.

Pielgrzymujący kapłani podkreślali, że doroczna pielgrzymka to dzień odnowy duchowej. – Każde miejsce, które odwiedzamy ma swoją specyfikę i akcent, odwiedzaliśmy m.in. Miechów, Wiślicę, Jędrzejów, a dziś jesteśmy w Pińczowie. To czas do przemyślenia i przemodlenia pewnych spraw, ale też spotkania z innymi kapłanami. Przeżywamy wtedy wspólnotę, koncelebrując Mszę Świętą , tak jak dziś z około setką księży z całej diecezji – powiedział ksiądz kanonik Józef Staszkiewicz z Parafii Św. Tekli Dziewicy i Męczenniczki w Krzyżanowicach.  

W pielgrzymce wzięli udział kapłani z najodleglejszych parafii w diecezji kieleckiej, np. ze Smardzowic. – Miesiąc październik jest dla nas wyjątkowy pod względem wzrostu w modlitwie różańcowej, ponieważ parafia w Smardzowicach jest pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Ponadto Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny ogłoszony przez papieża Franciszka motywuje nas jeszcze bardziej do głoszenia Ewangelii. Po raz kolejny biorę udział w Diecezjalnej Pielgrzymce, która mnie umacnia w swojej misji, jest to wspaniała inicjatywa, za którą należą się podziękowania księdzu biskupowi i Kurii Diecezjalnej – zaznaczył ksiądz Łukasz Duraj.

Kapłani przez wstawiennictwo Matki Bożej Mirowskiej modlili się o moc Bożego Ducha dla wszystkich kapłanów oraz o nowe powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego i o powołania misyjne.

Posłuchaj całej homilii:

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO