Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Kapłani mogą odprawiać specjalną Mszę „O ustanie pandemii”

poniedziałek, 20 kwietnia 2020 14:34 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Piotr Michalec
Michał Łosiak

Papież Franciszek zezwolił kapłanom na odprawianie Mszy Świętej na czas pandemii z użyciem specjalnego formularza. Do jej sprawowania zachęca biskup kielecki Jan Piotrowski. „Zapraszam Was, Drodzy Bracia Kapłani, do sprawowania Najświętszej Ofiary Mszy Świętej na czas pandemii”.

„Żyjemy w trudnym czasie, w którym cały świat zmaga się z pandemią wywołaną przez wirusa Covid-19. Wielu z nas cierpi z tego powodu. To cierpienie przybiera różne formy, od fizycznego poprzez psychiczne, do duchowego włącznie. To nowe doświadczenie naszej ludzkiej ograniczoności jeszcze bardziej skłania nas do zwracania się z błaganiem do Jedynego Lekarza, jakim jest Jezus Chrystus” – czytamy w komunikacie biskupa kieleckiego.

Poszczególne teksty mszalne formularza „O ustanie pandemii” nawiązują do trudnego okresu, który przeżywamy. „Zapraszam Was, Drodzy Bracia Kapłani, do sprawowania Najświętszej Ofiary Mszy Świętej na czas pandemii przy zachowaniu wszystkich zasad i norm liturgicznych, aby wyprosić u Boga miłosierdzie i łaskę uwolnienia od zagrożenia, a wszystkich wiernych naszej diecezji do włączania się do wspólnej modlitwy przebłagalnej Miłosiernego Boga” – zachęca księży biskup Jan Piotrowski.

Formularza, zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską, można używać we wszystkie dni, z wyjątkiem uroczystości oraz niedziel Adwentu, Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego, dni Oktawy Wielkanocnej, wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, Środy Popielcowej i Wielkiego Tygodnia, przez cały czas trwania pandemii.

Dokument Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zawiera także propozycję odpowiednich czytań mszalnych. Kolor liturgiczny tej Mszy Świętej to fioletowy, ponieważ ma ona charakter pokutny.

KOMUNIKAT BISKUPA KIELECKIEGO I FORMULARZ MSZALMNY

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO