Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Upamiętnili wizytę Ojca Świętego w Masłowie

środa, 03 czerwca 2020 21:23 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Nadal musimy się uczyć co znaczy wolność i co znaczy być wolnym – mówił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk podczas Mszy Świętej z okazji 29. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w regionie świętokrzyskim. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Papieża Polaka w Masłowie.

Co roku 3 czerwca na lotnisku w Masłowie odbywało się spotkanie osób niepełnosprawnych z naszej diecezji. Tym razem Eucharystia została odprawiona w kościele Przemienienia Pańskiego, a przewodniczył jej biskup Marian Florczyk. W swojej homilii przypomniał niezwykły czas, jakim było spotkanie papieża z mieszkańcami Kielc i całego regionu.

– Równe 29 lat temu Kielce, Masłów i okolica wyglądały inaczej niż dziś. W godzinach popołudniowych wydawało się, że wszyscy mieszkańcy kielecczyzny przeprowadzają się do Masłowa. O tej porze na lotnisku było kilkaset tysięcy ludzi. Byli przedstawiciele z innych krajów, a także i spoza regionu. Nie wiem co musiałoby się wydarzyć, żeby do Masłowa przybył taki tłum. Takie wydarzenie chyba się nigdy już nie powtórzy – zauważył biskup Marian Florczyk i zwrócił uwagę na to, jak za św. Janem Pawłem II podążali Polacy.

Biskup wyjaśniał, że jednym z najważniejszych elementów w przesłaniu papieża była podczas jego wizyty w Masłowie kwestia wolności i jej rozumienia.

– Komunizm wmawiał ludziom, że wolności nie przynosi Bóg, a jest on raczej barierą w jej osiągnięciu. Tym bardziej nie można osiągnąć szczęścia będąc w relacji z Bogiem. Namawiano nas, że trzeba wymazać Jezusa z pragnień człowieka. A Jan Paweł II mówił do nas, do tych ludzi, którzy są spragnieni wolności. Wydawać by się mogło, że nie ma innego narodu na świecie, który lepiej by rozumiał czym jest wolność i na czym polega jej istota. Przez wieki odbierano nam wolność, a więc rozumieliśmy czym jest jej pragnienie. W 1989 roku zrodziła się nadzieja, że ten dar wolności dany człowiekowi przez Boga będzie mógł być realizowany. Niespełna dwa lata od tego roku do Polski przybywa św. Jan Paweł II i pyta nas o tę wolność. Pyta cośmy zrobili z tą wolnością i jaką jej koncepcję przyjęliśmy dla siebie, państwa i społeczeństwa – przypomniał biskup Marian Florczyk.

Posłuchaj całej homilii:

W trakcie Mszy Świętej Marcin Janaszek wykonał specjalną pieśń „Od miłości do świętości” autorstwa Bogusława Polaka i Anny Zielińskiej-Brudek. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się przed pomnik upamiętniający wizytę Papieża Polaka w Masłowie. Tam złożono kwiaty, a specjalną modlitwę za osoby niepełnosprawne i cierpiące odmówił biskup Marian Florczyk. Na koniec wszyscy zaśpiewali „Barkę” – ulubioną pieśń św. Jana Pawła II. W uroczystości wzięła udział wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz wójt gminy Masłów – Tomasz Lato.

Przypomnijmy, że św. Jana Paweł II przybył do Kielc 3 czerwca 1991 roku. Centralnym punktem wizyty była Msza Święta na lotnisku w Masłowie.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO