Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Odpust Wincentiański w Jędrzejowie

niedziela, 30 sierpnia 2020 19:05 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Doroczny odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka odbył się w Jędrzejowie. W niedzielę 30 sierpnia uroczysta procesja przeszła do „Kopca Spotkania”. Zgodnie z tradycją to właśnie w tym miejscu wspólnota cysterska podjęła zdążającego z Krakowa biskupa Wincentego. Na koniec uroczystości ksiądz biskup Janusz Mastalski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, poświęcił odrestaurowaną statuę Błogosławionego.

W wędrówkę bł. Wincentego zebranym pomogła wniknąć obecność księdza biskupa Janusza Mastalskiego z Krakowa. Jego słowo przypomniało wiernym o nieustającej potrzebie świętości w rodzinach na co dzień. Wyjątkowo w tym roku powracająca procesja zatrzymała się przy wejściu na teren klasztoru. Ksiądz biskup poświęcił figurę bł. Wincentego, która została odnowiona dzięki wspólnemu wysiłkowi i solidarnym staraniom jędrzejowian.

Kiedy na koniec uroczystości wierni wrócili do domów, wspólnota mnichów cysterskich zgromadziła się w kościele. Uroczystość ku czci ich współbrata rozpoczęły pierwsze nieszpory. Błogosławiony Wincenty chadzał tymi samymi krużgankami i śpiewał te same psalmy oraz hymny w tym samym kościele. Nosił także ten sam habit. W kościele rozbrzmiał zaintonowany hymn:

„Mężu natchniony przez łaskę, promienny wzorze świętości, cześć tobie dzisiaj oddając sławimy Bożą potęgę”.

Kolejny już raz w klasztorze jędrzejowskim rozpoczęło się sacrificium laudis, czyli ofiara chwały.

Za: jedrzejow.cystersi.pl

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO