Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Odpust w parafii Ducha Świętego. W tym roku wyjątkowy

niedziela, 31 maja 2020 14:42 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Swój odpust przeżywa parafia z Osiedla Na Stoku. – Chrześcijanin prowadzony przez Ducha na nowo zaczyna istnieć nową jakością i jest wezwany do tego, żeby to nowe istnienie pokazać – mówił podczas sumy odpustowej ks. dr Jan Nowak, wykładowca kieleckiego seminarium i redaktor naczelny Wydawnictwa Jedność.

Uroczysta Msza Święta została odprawiona o godzinie 11.30. W swojej homilii ks. dr Jan Nowak przypomniał wydarzenia ewangeliczne ukazujące działanie Ducha Świętego w życiu apostołów. Nawiązując do refleksji jednego ze współczesnych myślicieli, zwrócił uwagę na właściwą postawę człowieka w dzisiejszym świecie. – „Istnieć to reprezentować sobą”. Chrześcijanin prowadzony przez Ducha na nowo zaczyna istnieć nową jakością i jest wezwany do tego, żeby tę nową jakość, to nowe istnienie pokazać. Istnienie jest byciem reprezentantem. Istnieć to reprezentować sobą. Módlmy się za siebie nawzajem, aby nam dane było coś takiego przeżywać każdego dnia. Istnieję, to znaczy reprezentuję sobą Ducha i Chrystusa, Który Tego Ducha daje – zauważył.

Posłuchaj całej homilii:

Eucharystię zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu, litania do Ducha Świętego i uroczyste błogosławieństwo.

Znajdująca się na Osiedlu Na Stoku parafia Ducha Świętego powstała w latach 80. XX wieku. Przez ponad trzydzieści lat stała się miejscem szczególnego kultu Trzeciej Osoby Trójcy Świętej. – Zawsze patron parafii mobilizuje do intensywnej modlitwy i wewnętrznej odnowy. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest dla nas zawsze czasem ożywienia wiary. W ciągu całego roku modlimy się do Trzeciej Osoby Trójcy Świętej specjalną koronką, nabożeństwem i Mszą wotywną ku Jego czci. Patrzymy także na naszą drugą patronkę, czyli św. Marię od Jezusa Ukrzyżowanego. Była ona otwarta na dary Ducha Świętego i stała się Jego gorliwą czcicielką – mówił Radiu eM Kielce ks. Marek Czarnota, proboszcz wspólnoty parafialnej, który dodał, że dzisiejszy odpust jest wyjątkowy ze względu na zniesienie ograniczeń w liczbie wiernych mogących uczestniczyć w uroczystościach.

– Z wielką radością patrzę na wypełniony wiernymi kościół, którzy chcą być blisko Boga i tęsknili za tym, co Boże – wyjaśnił.

Drugi odpust parafialny, związany ze św. Marią od Jezusa Ukrzyżowanego, wspólnota obchodzi 25 sierpnia.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO