Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Nowy rok akademicki w kieleckim seminarium

czwartek, 10 października 2019 13:57 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Biskupi, wykładowcy, alumni i zaproszeni goście wzięli udział w inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. – Najważniejszą jest formacja ludzka i duchowa przyszłych kapłanów – mówił ks. dr Paweł Tambor, rektor seminarium.

Uroczystość odbyła się w auli im. Biskupa Czesława Kaczmarka. Rok akademicki otworzył ks. Paweł Tambor. – Formacja intelektualna jest jedną z wielu przestrzeni tego, co się dzieje w seminarium. Chyba najważniejsza jest jednak ta ludzka i duchowa, potem również duszpasterska. Dzisiejszy świat, który zadaje wiele pytań dotyczących Pana Boga i człowieka, wymaga pogłębionej formacji biblijnej, filozoficznej i teologicznej, żeby w języku zrozumiałym dla świata odpowiadać na pytania Pana Boga i świata. W tym aspekcie studia w seminarium są wymagające – zauważył rektor WSD w Kielcach.

Z kolei biskup kielecki Jan Piotrowski zwrócił uwagę, że kluczowe jest zawsze poszukiwanie prawdy. – Jej źródłem jest Jezus Chrystus, bo tylko On mówił: „Ja jestem Drogą i Prawdą, i Życiem”. Dziś bez wątpienia człowiek przecenia zdolności poznawcze rozumu. Przychodzą chwile, gdzie ludzkie plany się nie spełniają, ale tak jak pisał św. Jan Paweł II, wiara i rozum wznoszą nas do prawdy. Potrzeba ludzkiego myślenia, które nie będzie owocem niedorzecznej ambicji, ale przede wszystkim szukaniem obiektywnej prawdy – tłumaczył biskup kielecki.

Podczas inauguracji odbyło ślubowanie siedmiu studentów pierwszego roku. Jednym z nich jest Damian Biesiada z parafii w Pierzchnicy. – Moja droga powołania rozpoczęła się już w dzieciństwie, kiedy zacząłem być ministrantem i tak Pan Bóg rozwijał to powołanie, że doprowadził mnie do seminarium. Dla mnie powołanie to służba ludziom i głoszenie światu Ewangelii – mówił alumn pierwszego roku. Ostatni rok nauki w WSD rozpoczął zaś dk. Dawid Dzienniak. – Wsłuchujemy się w głos Pana Boga, który cały czas powołuje i rozdaje powołania – dodał.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni gości, w tym m.in. senator Krzysztof Słoń, czy p.o. świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Robert Sabat.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO