Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Kościół w Mnichowie ma 250 lat. Biskup Jan Piotrowski koronował Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus

niedziela, 30 sierpnia 2020 16:32 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Na tym Cudownym Obrazie Jezus obecny w ramionach Maryi ustąpi miejsca każdemu z nas, abyśmy mogli poczuć bicie kochającego serca Jego Marki – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas jubileuszu 250-lecia kościoła św. Szczepana w Mnichowie. W trakcie uroczystości pasterz naszej diecezji dokonał koronacji wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Pasterz naszej diecezji w swoim słowie skierowanym do zgromadzonych w mnichowskim kościele przypomniał jak wielkie znaczenie w życiu chrześcijan ma Maryja. – Kiedy razem  wami staję u stóp Obrazu Maryi z Dzieciątkiem, czczonego od wieków w tym zabytkowym kościele, stawiam sobie i wam ważne pytanie: dlaczego Bóg chce, aby Matka Jezusa Chrystusa była obecna w sercu naszej wiary? Odpowiedź jest jedna – Bóg bardzo chce i zawsze chce, aby ta, która z wiarą wypowiedziała swoje „fiat” w Nazarecie, była przede wszystkim nauczycielką wiary z pokolenia na pokolenie – podkreślił biskup Jan Piotrowski i zauważył,  że przez wieki wizerunek Mnichowskiej Pani otaczany był wielkim kultem.

– Kto zliczy miliony „Zdrowaś Maryjo” wypowiedziane w ciągu wieków i wyszeptane na paciorkach różańca przed tym Cudownym Obrazem? Kto zliczy łzy i pragnienie macierzyństwa waszych córek i matek? Kto zliczy osobiste modlitwy mężczyzn i młodzieńców w oczekiwaniu na dobre małżeństwa? Kto zliczy łaski nawrócenia, uwolnienia od nałogów, wyproszone łaski pojednania i powrotu do zdrowia fizycznego i duchowego? A dzisiaj? Człowiek naszych czasów bywa wyjątkowo niecierpliwy. Nie interesuje go czas, tylko przestrzeń, żeby w ciągu dnia wszystkim zawładnąć, ale czyni to bez modlitwy i życia w łasce i zdany jest tylko na siebie – dodał i zwrócił się do miejscowych parafian.

– Na tym Cudownym Obrazie Jezus obecny w ramionach Maryi ustąpi miejsca każdemu z nas, abyśmy mogli poczuć bicie kochającego serca Jego Matki – Maryi. On nie obawia się o swoje miejsce, ponieważ wie, że Maryja wszystkich prowadzi do Niego. Jeśli w takim duchu przeżyjemy dzisiejszą uroczystość to każdy z nas do pięknych, pozłacanych srebrem koron dołoży swój własny, najcenniejszy dar. Ten diamentowy i najpiękniejszy jakim jest dar wiary i miłości.

Posłuchaj całej homilii:

W trakcie Mszy Świętej biskup kielecki Jan Piotrowski dokonał koronacji obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. To ponowny akt, po tym jak pierwotne korony zostały skradzione w 1838 roku, kiedy ograbiono kościół. Poświęcono także specjalną, pamiątkową tablicę. – Od samego początku w naszym głównym ołtarzu umieszczono nie obraz patrona świątyni, ale Matki Bożej. Cieszył się on zawsze czcią wiernych i w kilku dokumentach określano go jako „cudowny”. Niestety, nie zachowały się wota, które zostały skradzione. Cieszymy się i jesteśmy wdzięczni Bożej Opatrzności za tę wspaniałą uroczystość – tłumaczył Radiu eM Kielce proboszcz parafii ks. Wiesław Kita.

Dokładna data powstania świątyni nie jest znana, ale najczęściej podaję się lata 1754-1770. Parafię erygowano w 1823 roku, a fundatorem kościoła był archidiakon krakowski i dziekan gnieźnieński ksiądz Maciej Józef Łubieński, właściciel dóbr w Mnichowie.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO