Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach wystawili "Rewizora"

sobota, 14 grudnia 2019 21:18 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Na deskach teatru Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach odbył się premierowy pokaz komedii Mikołaja Gogola „Rewizor” w reżyserii Ewy Lubacz. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć pod tym samym tytułem. W spotkaniu wziął udział biskup kielecki Jan Piotrowski.

W wystawienie spektaklu zaangażowało się  osiemnastu kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Przygotowania do premiery rozpoczęto już w marcu. Sztuka ukazuje absurdy władzy i obnaża fikcję współczesnych społecznych i politycznych relacji.

- Do małego miasteczka przybywa ktoś, kto ma sprawdzić wszystkie funkcjonujące w nim wydziały i nagle mieszkańców dopada strach, bo nie wiedzą jak na wszystko co się dzieje zareaguje człowiek reprezentujący rosyjskie władze - mówi Dawid Dzienniak, diakon odgrywający rolę kelnera. - Sztuka ukazuje, że nasze życie, zwłaszcza w kontekście trwającego adwentu, powinno być pewnym przygotowaniem na spotkanie z Panem, który przyjdzie i zweryfikuje, czy właściwie wykorzystaliśmy swój czas. Ten spektakl w pewien sposób pragnie zwrócić naszą uwagę na to, żebyśmy zawsze byli gotowi na kontrolę - tłumaczy diakon.

Jest to jedna z najbardziej znanych komedii Gogola, którą od prawie dwustu lat grają teatry na całym świecie. Premierze towarzyszyła również wystawa zdjęć dotyczących „Rewizora” i pochodzących z archiwum Teatru imienia Stefana Żeromskiego oraz archiwum rodzinnego świętej pamięci Edwarda Kusztala.

- Mój tata, niegdyś najwybitniejszy aktor kieleckiego teatru, swoją przygodę rozpoczął właśnie od „Rewizora” - mówi Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz członek Fundacji imienia Edwarda Kusztala. - Od malutkich ról w spektaklu przeszedł aż do roli głównej obsypanej nagrodami na wszelkiego rodzaju festiwalach teatralnych. Spektakl miał być arcyzabawną komedią pomyłek, okazało się, że z biegiem lat, a od prapremiery minęło ich aż 183, nie traci nic ze swojej aktualności - zauważa.

Spektakl w wykonaniu kleryków będzie można obejrzeć jeszcze jutro, 15 grudnia, o godzinie 19.30. „Rewizor” zostanie również wystawiony w dwa styczniowe weekendy.

Dokładne daty i godziny dostępne pod linkiem: http://pik.kielce.pl/aktualnosci/rewizor.html

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO