Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] „Jan Paweł II. Świadek wojny, człowiek pokoju”. Wystawa o wielkim Świętym

czwartek, 20 sierpnia 2020 19:34 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Wystawa w Dworku Laszczyków, pokazująca drogę do świętości naznaczoną wojennymi przeżyciami Papieża Polaka, została dziś (20 sierpnia) oficjalnie otwarta. W wydarzeniu udział wziął między innymi Biskup kielecki Jan Piotrowski.

Autorami ekspozycji są Ewa Kołomańska i Bartosz Bętkowski z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Grzegorz Chorążek, grafik Muzeum Wsi Kieleckiej.

– Zdecydowaliśmy się przedstawić Papieża jako świadka wielkich wydarzeń historycznych, człowieka, który wiele w życiu doświadczył. Chcieliśmy pokazać jak czas, w którym dorastał młody Karol Wojtyła ukształtował Go jako osobę i jak potem w swojej pracy Święty walczył o to, żeby nasz świat budować na wolności i miłości – informuje Bartosz Bętkowski, współtwórca wystawy.

Ekspozycję honorowym patronatem objął Jego Ekscelencja Biskup Jan Piotrowski.

– Jan Paweł II jest niezwykle ważną postacią. Idealnie wpisuje się w słowa zapisane przez Zdzisława Kijasa „Święci przed dobiegnięciem do mety nigdy nie domagali się nagrody”. Papież uczy nas właśnie, że warto jest biec. Sam bieg symbolem jest wysiłku, trudu i ofiary, którą należy czynić mądrze, nie na pokaz, ale służąc ojczyźnie i wszędzie tam, gdzie jesteśmy w naszym codziennym powołaniu – mówi biskup Jan Piotrowski.

– Nasz Święty to człowiek, który doświadczył na sobie najbardziej czarnych i dramatycznych kart historii. Mimo wszystko te trudne warunki i polska rzeczywistość ukształtowały w Nim wielkie człowieczeństwo, które pozwoliło Mu dostąpić najwyższy z zaszczytów – relacjonuje senator Krzysztof Słoń, podkreślając znaczenie wystawy.

Otwarcie ekspozycji poprzedzone zostało spotkaniem z autorami  oraz występem Chóru z Kościoła Garnizonowego w Kielcach pod dyrekcją Edyty Bobryk. Fragmenty dzieł autorstwa Jana Pawła II odczytał Wojciech Niemczyk, aktor Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na zakończenie publiczność wspólnie odśpiewała także ulubioną pieśń Papieża „Barkę”. 

Część artystyczna odbyła się na dziedzińcu Dworku, po której zgromadzeni w towarzystwie przewodników Muzeum Wsi Kieleckiej przeszli do zwiedzania wystawy.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO