Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Marian Florczyk odprawił Mszę świętą na cmentarzu w Cedzynie. Wysłuchaj całej homilii

piątek, 01 listopada 2019 15:00 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Z okazji dnia Wszystkich Świętych na cmentarzu w Cedzynie została odprawiona Msza święta, której przewodniczył biskup Marian Florczyk. W uroczystości wzięły udział setki wiernych.

- Drodzy bracia i siostry, drodzy pielgrzymi ku wieczności, piękna jest uroczystość Wszystkich Świętych - mówił biskup. - To jedyny taki dzień, kiedy zbiorowo chcemy podążać za zmarłymi i zajrzeć do nieba. Patrząc na wygląd cmentarzy i na ludzi zatrzymujących się nad grobami rodzi się we mnie jakaś nadzieja, że nie wszystko idzie w zapomnienie, że nie wszystko, łącznie z życiem, jest banalne. Jesteśmy wielkim, ale czasem także i dziwnym narodem. Potrafimy też zachwycać. Czym? Między innymi tą pamięcią o tych, których już nie ma - zauważył.

Dzień Wszystkich Świętych należy do świąt nakazanych, które zobowiązują wiernych do udziału we Mszy. Dzisiaj nie wystarczy więc samo odwiedzenie cmentarza i pozostawienie na grobach kwiatów, czy zapalenie zniczy. Pamięć o zmarłych wyraża się przede wszystkim w modlitwie, która ma również pomóc duszom przebywającym nadal w czyśćcu.  

Wierni, którzy w dniach od 1 do 8 listopada odwiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych mogą uzyskać odpust zupełny. Z kolei ci, którzy odwiedzą groby w pozostałych dniach miesiąca mogą uzyskać odpust cząstkowy, który można ofiarować za zmarłych cierpiących w czyśćcu.

Księża z kieleckiej bazyliki katedralnej zapraszają do uczestnictwa w Eucharystii. Wszyscy, którzy nie mieli jeszcze dzisiaj takiej możliwości, mogą przyjść do kościoła na godzinę 16 oraz 18.

Tymczasem zachęcamy do wysłuchania całej homilii biskupa Mariana Florczyka:

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO