Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Jan Piotrowski: Wolność jest źródłem autentycznej tożsamości

poniedziałek, 31 sierpnia 2020 22:03 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

– Wolność i prawda zawsze mają swoją cenę – mówił podczas Mszy Świętej z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność” biskup kielecki Jan Piotrowski. Eucharystia została odprawiona w bazylice katedralnej 31 sierpnia i była jednym z elementów obchodów rocznicy powstania Związku Zawodowego.

– Jezus jest prawdą i drogą. To z prawdy rodzi się Duch mocy i odwagi, nadziei i solidarności. Te cnoty zawsze prowadzą do wolności zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej. Życie staje się bardziej ludzkie, kiedy rządzi się tymi wartościami – mówił biskup Piotrowski podczas homilii.

Pasterz naszej diecezji odwoływał się również do słów kardynała Wyszyńskiego i przywołał postać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka.

– Popiełuszko, patrząc na nasze obchody i modlitwę dziś zadałby takie pytanie: „Wśród których ludzi byłoby nasze miejsce, czy wśród tych wielkich, którzy tworzyli „Solidarność”? – pytał biskup.

Za odprawioną Mszę Świętą w imieniu wszystkich zebranych podziękował Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

– Proszę przyjąć nasze serdeczne podziękowania. Nie tylko za dzisiejszą Eucharystię, ale za całe 40 lat Związku Zawodowego, podczas których pojawiały się wzloty, ale był też smutek i tragedie stanu wojennego. Dziękujemy za naukę i przypomnienie tego, co również jest tak ważne dla „Solidarności” – dziękował Bartosz.

Po uroczystym nabożeństwie przedstawiciele różnych środowisk złożyli kwiaty pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który jako kapelan „Solidarności” uczył ewangelicznej i trudnej drogi w myśl zasady „zło dobrem zwyciężaj”.

Posłuchaj całej homilii:

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO