Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Jan Piotrowski na 200-lecie SP nr 2: Młody człowiek szuka prawdziwych wartości

piątek, 04 października 2019 13:58 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Żyjemy w innych czasach cywilizacyjnych i kulturowych XXI wieku, ale duchowe i intelektualne potrzeby człowieka są podobne jak kiedyś – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej z okazji 200-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w Kielcach.

Eucharystia była sprawowana w kościele św. Wojciecha. Przewodniczył jej biskup Jan Piotrowski, który wygłosił również homilię. Pasterz naszej diecezji nawiązał w niej do wyjątkowego jubileuszu placówki.

– Niezależnie od tego, gdzie i jaki był pierwszy budynek tej szkoły, ważny jest czas i to, że przetrwała ona dziejowe burze w naszej ojczyźnie i w samym mieście. Ojciec Święty przypominał, że czas jest ważniejszy, niż przestrzeń, ponieważ jest on potrzebny, aby wszystko wydało spodziewane owoce. W ciągu tych dwóch minionych wieków było niemało różnych doświadczeń i tragedii. To powstania, czas rozbiorów, dwie wojny światowe, różne reżimy polityczne i zmiany ustrojowe ostatnich dziesięcioleci – przypomniał biskup kielecki i na przykładzie św. Franciszka z Asyżu wskazał jak ważna jest wdzięczność Panu Bogu.

– Widzimy głęboki sens naszej modlitwy. Moglibyście świętować jedynie w szkole i Kieleckim Centrum Kultury, ale to w kościele jest w miejsce dziękczynienia Bogu za ten piękny jubileusz. Patron dnia dzisiejszego, święty Franciszek z Asyżu, to człowiek o niezwykle wrażliwej duszy. Dziękował Stwórcy za wszystko: za słońce i księżyc, wodę, góry i lasy, napotkanych ludzi, których nazywał braćmi i siostrami, za kwiaty i drzewa – zauważył biskup Jan Piotrowski, przywołując również patronkę szkoły, czyli Marię Konopnicką. – Jej wielka spuścizna literacka to bezcenny dar dla Polski.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej jej uczestnicy udali się do Kieleckiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się uroczysta gala 200-lecia szkoły.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO