Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Diecezjalny Dzień Młodych celebrowany w wyjątkowy sposób – online

piątek, 03 kwietnia 2020 10:34 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

W związku z zagrożeniem koronawirusem, wierni nie mogą uczestniczyć w Mszach Świętych ani gromadzić się podczas innych uroczystości. Alternatywą stała się modlitwa online i uczestnictwo w nabożeństwach poprzez urządzenie elektroniczne. W podobny sposób celebrowane są także inne wydarzenia – w tym Światowy Dzień Młodzieży.

Jak co roku, w przeddzień Niedzieli Palmowej odbywa się Diecezjalny Dzień Młodzieży. Ksiądz Marcin Boryń, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży, informuje że w obecnej sytuacji w organizacji wydarzenia zaszły duże zmiany.

- Mam nadzieję, że wierni będą z nami online i że wspólnie przeżyjemy ten wyjątkowy czas. Epidemia zmusiła nas do zorganizowania Dnia Młodych inaczej – nie możemy się spotkać w kościele fizycznie, więc będziemy się łączyć online. Kapłani w ten sposób chcą być obecni w domach tych, którzy wezmą udział w modlitwie. Biskup Jan Piotrowski postanowił, że czwartego kwietnia o godzinie dwudziestej w bazylice katedralnej zostanie odprawiona Msza Święta w ramach Diecezjalnego Dnia Młodzieży – wyjaśnia Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

Jak mówi ksiądz Marcin Boryń, tegoroczne hasło Światowego Dnia Młodzieży to „Młodzieńcze, Tobie mówię wstań”.

-  Będziemy prosić Pana Boga o to, by Światowe Dni Młodzieży, które co roku było organizowane bez większych przeszkód, mogły odbyć się w lepszych okolicznościach następnym razem. Pomodlimy się oczywiście także w intencji młodych z całego świata. Będziemy zachęcali młodzież do zwrócenia uwagi na fragment Pisma Świętego, z którego pochodzi cytat będący naszym hasłem. Mam nadzieję, że w obecnej trudnej sytuacji i niepewności, w jakiej wszyscy obecnie żyjemy, młodzi ludzie będą umieli wstać i zaufać Chrystusowi – to przesłanie, które daje dużą otuchę w tych czasach – dodaje kapłan.

Intencją sobotniej modlitwy będzie także prośba o zakończenie epidemii.

- Nie możemy przejść obojętnie wobec tego co się dzieje, wobec cierpienia i choroby. Ale chcemy też zwrócić uwagę, że Światowe Dni Młodzieży trwają, zachęcić do spojrzenia szerzej i pomodlenia się o wiarę dla młodych i całego świata. Ta ciężka sytuacja jest okazją do zatrzymania się i zastanowienia się nad tym jak wygląda nasza wiara i jak wpływa na naszą postawę wobec tych trudności – wyjaśnia ksiądz Marcin Boryń.

Sobotnia Msza rozpocznie się o godzinie 20 i będzie w całości transmitowana na naszej antenie oraz na stronie internetowej – w wersji video.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO