Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[VIDEO] Bp Jan Piotrowski: Z głębokim żalem przepraszam wszystkich pokrzywdzonych przez księży. Dla sprawców nie będzie tolerancji

wtorek, 28 maja 2019 13:16 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Słowa przeprosin są bardzo ważne, istotne i po ludzku wciąż nieudolne, bo bólu jest więcej, niż myślimy – tymi słowami biskup kielecki Jan Piotrowski odniósł się do przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez osoby duchowne. Pasterz naszej diecezji podkreślił, że należy robić wszystko, aby takie sytuacje się więcej nie powtórzyły.

Biskup Jan Piotrowski wygłosił swoje słowo ws. wykorzystywania seksualnego  dzieci i osób małoletnich, w którym przeprosił wszystkich pokrzywdzonych. – Po objęciu kanonicznym diecezji kieleckiej zacząłem rozpoznawać rzeczywistość Kościoła kieleckiego. Już w następnym roku powołałem pełnomocnika do spraw ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym przez osoby duchowne, które podlegają mojej jurysdykcji. Z bólem serca i wielkim żalem przepraszam wszystkie osoby pokrzywdzone: te, które znamy i te, których nie znamy. Brakuje słów do wypowiedzenia tego żalu i bólu, bo w żadnym wypadku nie jest moją intencją, żeby bronić sprawców. Ten nasz dług pozostaje wobec osób pokrzywdzonych w naszej diecezji – mówił pasterz naszej diecezji.

Według biskupa Jana Piotrowskiego niezbędne jest również zapobieganie takim zdarzeniom w przyszłości. – Moim zadaniem jest zrobić wszystko, aby żaden z takich wypadków już nigdy nie miał miejsca. To kategorycznie niedopuszczalne i jak mówił papież Franciszek, każdy taki przypadek, który się wydarzył, to o jeden przypadek za dużo – stwierdził biskup kielecki i podkreślił, że nie będzie tolerancji dla sprawców.

Podczas specjalnej konferencji prasowej odczytano również oświadczenie Kurii Diecezjalnej. Napisano w nim, że w odniesieniu do siedmiu księży oskarżonych o kontakty seksualne z dziećmi poniżej 15. roku życia w jednym przypadku zapadł wyrok skazujący, zaś w pozostałych postępowanie jest w toku. Jeden z kapłanów został przeniesiony do stanu świeckiego, a drugi ma czasowy zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą. Wobec pozostałych trwa procedura postępowania kanonicznego. Oświadczenie mówi również o sytuacji trzech księży oskarżonych o kontakty seksualne z małoletnimi pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. W jednym przypadku duchowny został przeniesiony do stanu świeckiego, a w drugim nastąpiło pozbawienie urzędu kościelnego i nałożenie kar dyscyplinarnych. W trzecim przypadku postępowanie kanoniczne jest w toku.

Przeczytaj całe Oświadczenie Kurii Diecezjalnej: http://diecezja.kielce.pl/oswiadczenie-kurii-diecezjalnej-w-kielcach-0

Posłuchaj całej konferencji w Kurii Diecezjalnej w Kielcach:

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO