Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Biskupi zachęcają do uczestnictwa w Mszach Świętych

poniedziałek, 04 maja 2020 15:50 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Archiwum
Michał Łosiak

Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w Mszach Świętych i nabożeństwach w kościołach – napisali polscy biskupi w komunikacie z posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Rada zebrała się na Jasnej Górze w Uroczystość NMP Królowej Polski, która w tym roku obchodzona była wyjątkowo 2 maja.

W wydanym komunikacie biskupi zachęcili wiernych, aby jeśli jest taka możliwość, brali oni udział w Mszach Świętych i nabożeństwach. „Prosimy księży proboszczów o organizowanie w parafiach możliwości przystąpienia do spowiedzi świętej. Niech to będzie okazja do wypełnienia IV przykazania kościelnego, aby „przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”, poprzedzoną sakramentem pokuty i pojednania. Z zachowaniem wszelkich zarządzeń władz sanitarnych i państwowych zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Mogą one być dobrą okazją duszpasterską do powrócenia w kościołach do życia sakramentalnego osób, które tego pragną” – czytamy w dokumencie.

Pasterze Kościoła w Polsce przypomnieli również o obowiązujących nadal dyspensach od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. „Wyrażamy wdzięczność środkom społecznego przekazu i parafiom za transmisje liturgii w telewizji, radiu i internecie. Nie powinno to jednak osłabić naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszych kościołach. Ci, którzy – z powodu wprowadzonych limitów – nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć w Mszach św. w świątyniach w inne dni tygodnia. Przywołujemy w tym miejscu słowa Ojca Świętego Franciszka, który przestrzegł przed niebezpieczeństwem ograniczania praktykowania wiary wyłącznie do wymiaru wirtualnego” – dodali.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO