Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Parafia w Działoszycach świętuje osiemset lat istnienia

sobota, 06 czerwca 2020 21:29 / Autor: Radio eM
Fot. Wiktoria Zagórska-Strzelec
Radio eM

– Boże działanie w ludzkiej historii zawsze dokonuje się poprzez Boże Słowo, sakramenty święte i świadectwo wiary – mówił podczas uroczystości z okazji 800-lecia parafii w Działoszycach biskup kielecki Jan Piotrowski. Po zakończeniu jubileuszowej Mszy Świętej pasterz naszej diecezji poświęcił parafialne organy.

reporterm

Sam jubileusz poprzedziły Misje Święte prowadzone przez ks. Dariusza Gącika, wikariusza generalnego diecezji kieleckiej, które zakończyły się w piątek. Centralnym punktem obchodów była dzisiejsza uroczysta Eucharystia, której przewodniczył biskup Jan Piotrowski. W swojej homilii nawiązał do bogatej historii wspólnoty parafialnej. – Ta historia przemówi do was jeszcze wiele razy przez kolejne lata, ale my zechciejmy popatrzeć na ten jubileusz z innej perspektywy – z perspektywy naszej wiary i zapytajmy siebie nawzajem: jak to możliwe, że tak wielka historia wciąż trwa od ośmiu wieków i nie widać jej końca? Żyje ona w was wszystkich, którzy cieszycie się z łaski wiary, a historia człowieka ochrzczonego jest historią prawdziwego życia i historią dynamiczną. Ona nigdy nie umiera, bowiem na nieśmiertelności stworzył Bóg człowieka – tłumaczył biskup kielecki.

Pasterz naszej diecezji zwrócił także uwagę na to jak wielkie znaczenie miało dotarcie Ewangelii na teren obecnego regionu świętokrzyskiego. –Bez spojrzenia na historię naszych świątyń nie zrozumiemy ani własnej historii, ani historii Polski, ani narodu. Bądźcie stróżami tego wielkiego dziedzictwa – dodał w swoim słowie skierowanym do parafian z Działoszyc.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej dokonano poświęcenia odnowionych, zabytkowych organów, a wierni mogli posłuchać ich możliwości podczas specjalnego koncertu prof. Andrzeja Białko z Akademii Muzycznej w Krakowie.

Kontynuację obchodów 800-lecia zaplanowano na niedzielę, kiedy to Najświętszą Ofiarę o godzinie 10 odprawi biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta.  Suma odpustowa sprawowana będzie o godzinie 12.

Historia Parafii Świętej Trójcy w Działoszycach sięga XII wieku. Zgodnie z wielowiekową tradycją, budowę kościoła w Działoszycach rozpoczęto w 1220 r. z fundacji biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża.

Autorzy: Wiktoria Zagórska-Strzelec, Michał Łosiak

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO