Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Marsz dla Życia i Rodziny na antenie Radia eM

niedziela, 31 maja 2020 14:18 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dziś na antenie Radia eM podejmowany jest ważny temat: znamienici goście dyskutują między innymi o wartości rodziny, życia, obowiązkach rodziców i bezpieczeństwie współczesnej rodziny. Choć w tym roku nie odbył się tradycyjny przemarsz przez miasto, to zwrócono uwagę na najważniejszą kwestię – ochronę życia.

Jak mówi Elżbieta Rybczyńska, jedna z organizatorek marszu dla Życia i Rodziny, to właśnie wśród najbliższych kształtuje się osobowość człowieka.

- Jeżeli człowiek ma dobre warunki do rozwoju, a rodzice posiadają kręgosłup moralny, to ich dzieci wyrastają na ludzi, którzy wiedzą jak w życiu postępować, potrafią dbać o siebie i dla innych. Dlatego takie osobowości jak kardynał Wyszyński, czy święty Jan Paweł II walczyli o rodzinę. Wiedzieli, że silny naród może się wziąć tylko z silnej rodziny. Dlatego też my promujemy w marszach takie wartości, zwracamy uwagę na to jak ważna jest cała ta przestrzeń, która kształtuje człowieka. Bardzo istotne jest to, by nauczyć się odpowiedzialności. Gdybyśmy mieli większą świadomość, nie byłoby później takiego problemu z ochroną życia poczętego – wyjaśnia Elżbieta Rybczyńska.

 Jak dodaje Włodzimierz Rybczyński ze wspólnoty Domowy Kościół Diecezji Kieleckiej, tylko rodzice mają prawo do wychowania dzieci.

- Nikt nie może tego prawa zmieniać, ani nadużywać. To rodzina jest miejscem, w którym dzieci są formowane w sposób naturalny. To rodzice powinni decydować o swoich pociechach – oczywiście poza rodzinami dysfunkcyjnymi, w których źle się dzieje. Różne instytucje mogą pomagać rodzicom, ale nie mogą przejąć na siebie odpowiedzialności – wyjaśnia Rybczyński.

W dyskusji poruszano także kwestię dzieci nienarodzonych i prawa do życia. Swoje słowa do słuchaczy skierował Tomasz Bogucki ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Kieleckiej.

- Myślę, że człowiek wierzący wie od kiedy zaczyna się życie. Natomiast my z naszą inicjatywą chcemy przypomnieć, że życie zaczyna się w chwili poczęcia, a kończy naturalną śmiercią. Staramy się zwracać uwagę na to, że prawa i obowiązki rodziny wynikają z prawa naturalnego. Nieprzypadkowo mówimy dziś o patronie rodziny Janie Pawle II i  kardynale Wyszyńskim, bo obaj zdawali sobie sprawę z tego jak ważne jest życie i jego ochrona. Warto pamiętać o Karcie Praw Rodziny, wydanej przez Stolicę Apostolska – tam zawarte są wszystkie prawa i obowiązki dotyczące rodziny  – stwierdza Bogucki.

W rozmowie wziął udział także Krzysztof Słoń, senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się on do życia świętego Jana Pawła II.

- Myślałem o Papieżu w kontekście jego rodziców, którzy nie mieli  dużo czasu, by ukształtować tego wielkiego człowieka. On przecież stracił mamę w wieku dziewięciu lat. Wskazuje to, jak wielką wiarę musieli mieć jego rodzice, jak bardzo musieli starać się, by przekazać mu to, co w życiu najważniejsze. Przecież wyrósł na tak wielkiego człowieka - stwierdza Krzysztof Słoń.

Senator odniósł się także do ubiegłorocznego marszu.

- Pamiętam tysiące ludzi w Kielcach, które maszerowały w wielkim upale. Mogłem wtedy spacerować z wnukiem w ramionach i dawać świadectwo temu, jak ważna jest rodzina, podstawa społeczeństwa. Rozwijają się tylko te społeczeństwa, które wspierają rodzinę, to tam kształtują się młodzi ludzie. Jestem przekonany, że polska rodzina to nasze korzenie. Papież bardzo to podkreślał, zwracał uwagę na to, że rodzina nie może bać się życia. Nowe życie to nigdy nie jest intruz, ono zawsze powinno być przyjęte. Nie możemy ustawać w wysiłku by mówić o tych ważnych kwestiach, by zwracać na nie uwagę. Polska rodzina silna wiarą, pozwoliła nam przetrwać najcięższe próby - dodał.

Hasło tegorocznego „marszu” na antenie Radia eM brzmi: „Rodzina Bogiem silna, mocą swego Narodu”. Wśród gości dyskutujących o wartościach życia i rodziny, znajdą się także dr Grażyna Pazera, senator PiS Krzysztof Słoń, ks. dr Stanisław Słowik, Sławomir Szmal i prof. Stanisław Góźdź. O godzinie 15, w godzinę miłosierdzia, uczestnicy niezwykłego wydarzenia będą mogli pomodlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia w łączności z Sanktuarium w Łagiewnikach. Marsz zakończy Różaniec o godzinie 20.30.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO