Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Niedziela Palmowa inna niż wszystkie

niedziela, 05 kwietnia 2020 09:29 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Dziś w Kościele katolickim obchodzimy Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień i upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa liczba wiernych w kościołach będzie mocno ograniczona. Mogą oni jednak uczestniczyć w liturgii za pośrednictwem mediów.

Mimo obowiązującego tego dnia czerwonego koloru szat liturgicznych, uroczystość ma radosną wymowę, ponieważ rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się Zbawienie Świata. W naszym kraju Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo przypada zwykle w czasie, gdy pojawiają się pierwsze kwiaty.

W VI Niedzielę Wielkiego Postu wsłuchujemy się w Ewangelię o triumfalnym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy - przed rozpoczęciem Eucharystii, z którym związany jest zwyczaj przygotowywania tradycyjnych palm, zaś podczas liturgii Słowa odczytywany jest opis Męki Pańskiej. Widzimy Jezusa – Króla wjeżdżającego do Jerozolimy wśród radosnych okrzyków. Potem idziemy z Nim przez całą historię bolesnej męki i śmierci, która zawsze kończy się zwycięstwem – zmartwychwstaniem.

W tym roku obchody Niedzieli Palmowej będą miały ograniczony wymiar. Pamiątka wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest odprawiana według trzeciej formy obrzędu - wejście zwykłe. Wszystkie obrzędy odbywają się we wnętrzu świątyni.

Przy założeniu wynikającym z zarządzenia, że w kościele podczas liturgii może przebywać do pięciu osób, wszystkie uroczystości w parafiach będą odbywały się przy mocno ograniczonym udziale wiernych albo bez ich udziału. Zachęcamy do uczestnictwa w liturgii za pośrednictwem mediów.

 

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO