Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Wielkanoc - spowiedź, Komunia Święta i Wielki Tydzień w czasie pandemii

wtorek, 31 marca 2020 12:00 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. W chrześcijańskim kalendarzu to najważniejszy czas w roku, w którym wierni celebrują misterium paschalne Jezusa Chrystusa: Jego mękę, śmierć i Zmartwychwstanie.

Zwrot podatków

- Na pewno tegoroczne Święta Wielkanocne będą skromniejsze, w porównaniu do lat poprzednich - mówi ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik prasowy diecezji kieleckiej. - Musimy się dostosować do poleceń rządu. Aktualnie w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż pięć osób, więc przed nami duże wyzwanie. Trudno powiedzieć, czy na czas Wielkiego Tygodnia trzeba będzie zamknąć kościół dla wiernych, czy jednak pilnować przestrzegania przepisów, wpuszczając ich do świątyni. Jedno jest pewne - wierni będą mieli możliwość uczestnictwa w obchodach poprzez telewizję, radio oraz internet - dodaje.

Okres Wielkiego Postu to czas nawracania, odwiedzania konfesjonałów, a co za tym idzie przyjmowania komunii świętej.

- Spowiedź nie może odbywać się przez telefon, czy internet. To musi być bezpośrednie spotkanie - informuje ksiądz Cisowski. - W naszej diecezji wręcz zachęcamy wiernych do przychodzenia pojedynczo i korzystania z możliwości spowiedzi. Księża pełnią dyżury w konfesjonałach, które są każdorazowo odpowiednio odkażane. Podczas takiego spotkania zachowujemy wszelkie względy bezpieczeństwa. Dajemy również możliwość przyjęcia komunii świętej od razu po uzyskaniu rozgrzeszenia, dzieje się to poza mszą. Chciałbym również wspomnieć, że istnieje możliwość przyjęcia komunii świętej duchowej - tłumaczy.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO