Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Ulicami centrum Kielc po raz kolejny przeszła Droga Światła. Nabożeństwo przypomina wydarzenia z życia Jezusa już po zmartwychwstaniu. Swą formą nawiązuje ona do znanej nam Drogi Krzyżowej. Na trasie marszu zaplanowano 14 stacji, podczas których księża wygłaszali rozważania. Duchowni przemawiali stając na… drabinie.

Rozmowa z księdzem biskupem Andrzejem Kaletą, biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej

Klaudia Bała, Julia Chruściak i Kamila Bała będą reprezentowały diecezję kielecką w etapie ogólnopolskim dwudziestej drugiej edycji Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wszystkie trzy są uczennicami Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

18 kwietnia 2018 r. przypada 20. rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Mariana Florczyka. Ks. biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej w specjalnym komunikacie zachęca do modlitwy w intencji Księdza Biskupa Mariana.

Kieleckie Wydawnictwo Jedność obchodzi w tym roku 100-lecie swojej działalności. - Nasza historia nie jest usłana tylko różami. Na jej kartach zapisane są również potężne ciosy, które zostały zadane po wojnie. W 1949 roku drukarnia Jedność została upaństwowiona, w 1950 roku cofnięto koncesję, 30 czerwca 1960 roku Wydawnictwo przestało istnieć. Dopiero po dwudziestu latach, nowy biskup, który przybył do naszej diecezji - Stanisław Szymecki,  rozpoczął działania, które miały na celu przywrócenie działalności wydawnictwa. W rezultacie 10 stycznia 1990 roku  Jedność została oficjalnie reaktywowana - opowiadał ks. dr Jan Nowak, redaktor naczelny Wydawnictwa Jedność podczas audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Droga Światła po raz kolejny przejdzie ulicami Kielc. Nabożeństwu będzie przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski. 

 

Kieleckie Wydawnictwo Jedność znalazło się w gronie laureatów Mały Feniks 2018. Nagroda ta przyznawana jest przez Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym na polu promocji książek o tematyce religijnej w mediach. Uroczyste wręczenie tej nagrody oraz pozostałych wyróżnień odbyło się w Bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.

Strategia nowej ewangelizacji omawiana była podczas posiedzenia Rady Duszpasterskiej Diecezji Kieleckiej. Referat pt: „Nowa ewangelizacja w kontekście roku duszpasterskiego: Napełnieni Duchem Świętym” wygłosił ks. Krzysztof Kralka, pallotyn. Obrady odbywały się pod przewodnictwem ks. biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego i biskupów pomocniczych ks. biskupa Mariana Florczyka i ks. biskupa Andrzeja Kalety.

Rozmowa z księdzem doktorem Janem Nowakiem, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Jedność w Kielcach.

15 kwietnia rozpoczyna się X Tydzień Biblijny, którego hasłem są słowa: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Tego samego dnia odbędzie się II Narodowe Czytanie Pisma Świętego. - Chodzi o to, abyśmy uświadomili sobie, że Biblia jest Księgą daną wspólnocie Kościoła i wspólnocie wszystkich Polaków. Mówi się bowiem bardzo często, że stanowi ona kod kulturowy Europy, a więc fundament na którym cała cywilizacja europejska jest zbudowana. Dlatego chcemy podkreślać i przypominać o konieczności wspólnotowego pochylenia się nad Pismem Świętym - mówił ks. dr Tomasz Siemieniec, wykładowca Pisma Świętego w WSD w Kielcach podczas audycji "Prawdę mówiąc" Katarzyny Bernat.

Już w najbliższą niedzielę- 15 kwietnia, mł. ogn. mgr Piotr Rak, na co dzień pełniący służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 oraz będący członkiem  Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego i Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej, wyjedzie do Kenii, by tam kontynuować  rozpoczętą w zeszłym roku misję szkoleniową.

I Turniej Szachowy o puchar ks. biskupa Andrzeja Kalety odbędzie się 21 kwietnia w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie. W rozgrywkach mogą wziąć udział ministranci z diecezji kieleckiej.

Za nami Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i związany z nią Dzień Świętości Życia. Mszy świętej w kieleckiej katedrze przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

W dniu 18 kwietnia przypada 20 – rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Mariana Florczyka. Z tej okazji  ukazała się książka pt. „Dokąd zmierzamy?” Z Księdzem Biskupem Marianem Florczykiem o wierze, wartościach i wspólnocie rozmawia Katarzyna Bernat.

Strona 1 z 73

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna