Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Wakacje nieodłącznie wiążą się z wypoczynkiem w formie koloni lub półkoloni. Jak co roku Caritas Diecezji Kieleckiej przygotowała ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na letni wypoczynek.

Żywy Bóg w Eucharystii

diecezja kielecka / 21 czerwca 2019 /

W Boże Ciało na ulice miast i wsi jak co roku wyszły procesje, które uroczyście niosły Najświętszy Sakrament. Uczestnicząc w nich, manifestujemy swoją wiarę i podążamy na Jezusem, który prowadzi nas przez życie. Udział w procesji to także okazja do głębszego zastanowienia się nad istotą Eucharystii.

Dziecięcy śpiew na chwałę Pana

diecezja kielecka / 21 czerwca 2019 /

„Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” – mówił Pan Jezus do uczniów. Przykładem żarliwej, dziecięcej modlitwy godnej naśladowania jest śpiew Józefowych Kwiatków, grupy działającej przy parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach.

W niedzielę 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej zostanie odśpiewana suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny…”. Decyzją biskupów, będzie to ekspiacja za świętokradztwa i profanacje – poinformował  abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w oświadczeniu z 17 czerwca bieżącego roku.

Ponad tysiąc różańców, kilkadziesiąt ornatów i innych szat liturgicznych przekazała w tym roku młodzież bierzmowana w diecezji kieleckiej. Misjonarze i misjonarki składają podziękowania.

Dziś obowiązuje dyspensa

Diecezja Kielecka / 21 czerwca 2019 /

Biskup kielecki Jan Piotrowski udzielił w ten piątek wiernym na terenie naszej diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

– Eucharystia jest naszą największą świętością – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas procesji w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która przeszła ulicami Kielc. Wierni tradycyjnie zatrzymali się przy czterech ołtarzach ustawionych w centrum naszego miasta.

W czwartek, 20 czerwca, przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało. W tym dniu odbywają się w parafiach procesje do czterech ołtarzy, przy których czytane są fragmenty Ewangelii i odbywają się modlitwy. W uroczystościach zawsze bierze udział bardzo wielu wiernych, bo  są one okazją do zamanifestowania swojej wiary w Chrystusa Eucharystycznego.  W Polsce pierwsza procesja przeszła ulicami Krakowa w 1320 roku.

Rozmowa z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim.

Już po raz trzeci internauci wezmą udział w akcji #Procesja. Inicjatywa polega na publikowaniu relacji z procesji w trakcie Bożego Ciała.

- W procesji Bożego Ciała Jezus w Najświętszym Sakramencie wychodzi na ulice naszych miast i wiosek. My za Nim podążamy - przypomina ks. prof. Stefan Radziszewski, prefekt w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

Coroczne, tym razem już XVII Diecezjalne Spotkanie Młodych w Wiślicy odbyło się pod hasłem "Po co Ci to? Pod prąd do źródła". W spotkaniu tłumnie uczestniczyła młodzież z naszej diecezji.

Przyjęcie sakramentu bierzmowania poprzedzone jest przygotowaniem młodych ludzi i ich rodzin. - Dawniej koncentrowało się ono na wiedzy, dziś bardziej na doświadczeniu Pana Boga - podkreśla ks. Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Biskup kielecki Jan Piotrowski został wybrany przewodniczącym Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu Polski. Do wyboru doszło podczas Zebrania Plenarnego KEP.

– Chcemy z wdzięcznością wspominać tych, którzy kochając Polskę za nią przelali swą krew – mówił ksiądz Dariusz Jarliński, wikariusz Kościoła Garnizonowego pw. NMP Królowej Polski w Kielcach podczas Mszy Świętej z okazji 100-lecia powstania 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów.

Dzień Kapłański w kieleckiej katedrze

Diecezja Kielecka / 12 czerwca 2019 /

– Mam głębokie przekonanie, że szansa na wierność nigdy nie maleje w ludzkim świecie kapłańskiej posługi, ponieważ Jezus Chrystus jest nauczycielem prawdy i swoich kapłanów prowadzi do świętości – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski do biskupów i księży zgromadzonych w kieleckiej katedrze podczas Dnia Kapłańskiego w naszej diecezji.

– Ponad 245 milionów chrześcijan jest prześladowanych w około 70 krajach świata – mówił w trakcie konferencji „Religia (nie)prześladowana” Maciej Maliszak z organizacji Open Doors. W trakcie spotkania przedstawiciele różnych religii przybliżyli także problem prześladowań, na jakie narażeni są wyznawcy judaizmu i islamu we współczesnym świecie.

Zapis nutowy pieśni na Zesłanie Ducha Świętego z XIII wieku oraz jedna z najstarszych ksiąg metrykalnych z XVI to tylko niektóre archiwalia, które były tematem konferencji naukowej w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach 80. rocznicy powstania archiwum, a jego celem było pokazanie szerszemu gronu odbiorców skarbów zgromadzonych w tym miejscu. Konferencja została objęta patronatem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

W najbliższą środę i czwartek,  12 i 13 czerwca, w kieleckich parafiach odbędzie się zbiórka elektrośmieci na misje. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na projekty edukacyjne w Peru i Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Marcin Bornus, Tadeusz Boruta i Alexander Kornoukhov  zostali uhonorowani Medalem Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum. Nagroda przyznawana jest artystom, którzy poprzez swoją sztukę przybliżają odbiorców do Boga i drugiego człowieka.

Organy, rzeźby, ikony, witraże, ornaty i dewocjonalia – to wszystko zobaczymy, jeśli odwiedzimy trwające XX Targi SACROEXPO. Podczas imprezy zostaną także wręczone Medale Per Artem ad Deum, a zwiedzający będą mogli wziąć również udział w warsztatach, szkoleniach i konferencjach.

Ponad tysiąc osób uczestniczyło w Marszu dla Życia i Rodziny, który w niedzielę przeszedł ulicami Buska-Zdroju. Po marszu, w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym odbył się rodzinny piknik.

Dziś przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która jest obchodzona na pamiątkę wydarzeń w Wieczerniku, gdy na zebranych tam apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty. W bazylice katedralnej w Kielcach odbyła się w związku z tym uroczysta Msza Święta poprzedzająca Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Kielc.

Tłumy kielczan przeszły wczoraj ulicami Kielc w Marszu dla Życia i Rodziny, aby podkreślić wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wydarzenie poprzedziła Msza Święta w kieleckiej katedrze.

Strona 1 z 62