Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Wernisaż wystawy "Biel, czerwień, braterstwo"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Wernisaż wystawy "Biel, czerwień, braterstwo"

  • 16 października 2018
  • Dawny Pałac Biskupów Krakowskich
  • 18.00

"Biel, czerwień, braterstwo" to tytuł wystawy przygotowanej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wernisaż odbędzie się 16 października o godzinie 18 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Wystawa przedstawia historię kształtowania się symbolu wspólnoty jakim są barwy państwowe. Akcentuje również ideę braterstwa, czyli szacunku, współdziałania i solidarności. Ekspozycja prezentuje zmiany odcieni barwy czerwonej od karmazynu, amarantu po cynober, a także wykorzystanie takich barw, jak biel i granat. Tłem dla opowieści o barwach jest historia Polski, z akcentem na walkę w okresie utraty wolności oraz kulturę w czasie niepodległości. Barwy polskie stanowiły również inspirację dla artystów, co także zostało zaakcentowane.

Na ekspozycji znalazły się obiekty własne oraz użyczone z innych placówek muzealnych i od właścicieli prywatnych, takie jak sztandary, obrazy, litografie, stroje, tkaniny, ceramika, odznaczenia, biżuteria patriotyczna, rękopisy z pieczęciami, pocztówki, nalepki okienne, plakaty i fotografie. Wśród nich są portrety królów Polski, faksymile Rolki sztokholmskiej, chorągiew konfederacka z czasów Stanisława Leszczyńskiego i Augusta II, proporzec Szwadronu Kawalerii Narodowej z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, chorągiew „Żywią Y Bronią” z insurekcji kościuszkowskiej, sztandar „Za Naszą i Waszą Wolność” z powstania listopadowego, Bandera z powstania styczniowego, sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich, a także stroje polskich reprezentantów z Igrzysk Olimpijskich, proporczyk z pierwszej polskiej wyprawy alpinistycznej w Himalaje, zakończonej zdobyciem szczytu Nanda Devi East (7434 m n.p.m.) oraz wstążka biało-czerwona, która towarzyszyła Aleksandrowi Dobie w trzeciej transatlantyckiej wyprawie kajakowej w 2017 roku.

Kuratorem wystawy jest dr Paweł Grzesik, koordynatorem Małgorzata Osobińska, a autorem aranżacji Artur Ptak.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Niepodległa. Barwy i brzmienia dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna