Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»„STABAT MATER” – G.B. PERGOLESI w Kielcach

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

„STABAT MATER” – G.B. PERGOLESI w Kielcach

  • 3 lipca 2019
  • kościół pw Św. Wojciecha w Kielcach
  • 19:00
  • wstęp wolny

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na koncert „STABAT MATER” – G.B. PERGOLESI w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się 3 lipca o godz.19 w kościele św. Wojciecha w Kielcach.

Stabat Mater w dziejach muzyki pełni taką rolę, jak pieta w sztukach plastycznych. Ukazuje mękę i śmierć Zbawiciela z perspektywy cierpienia jego Matki.

Kompozycja Pergolesiego zajmuje w tej historii odrębne i wyjątkowe miejsce. To najczęściej wydawany w wieku XVIII utwór i najsławniejsze dzieło przedwcześnie zmarłego geniusza, który właśnie tej kompozycji ową opinię zawdzięcza.

Pergolesi napisał dzieło, które mimo skromnej obsady (sopran, alt, dwoje skrzypiec i basso continuo) z powodzeniem można by wykonywać w operze, gdyby łaciński tekst zastąpić pełnym komplikacji i intryg librettem.

Pełne patosu i urzekających melodii, idealnie zaspokajało pragnienia neapolitańskiej publiczności głodnej popisowych arii, olśniewających, emocjonalnych duetów, efektownych i brawurowych pasaży.

Wystąpią: Narodowa Akademicka Orkiestra Kameralna "Wirtuozi Lwowa" oraz soliści Iwona Socha - sopran, Magdalena Idzik - mezzosopran.

ZOSTAW KOMENTARZ