Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»"Kanon Polihymnii" w Filharmonii

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

"Kanon Polihymnii" w Filharmonii

  • 12 października 2018
  • Sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach
  • 19.00
  • 28 zł, 24 zł

Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach zaprasza na koncert pt. "Kanon Polihymnii". Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii.

Singspiel albo inaczej komedio - operę "Uprowadzenie z seraju" Wolfgang Amadeus Mozart napisał na zamówienie dla uświetnienia wizyty rosyjskiego następcy tronu arcyksięcia Pawła. W niezwykle szybkiej Uwerturze na plan pierwszy wybijają się flet piccolo, triangel, talerze i wielki bęben imitujące brzmienie kapel janczarskich. Owa egzotyczna muzyka rozpocznie koncert pt. "Kanon Polihymnii".

Jako drugie dzieło zabrzmi Trauermusic Paula Hindemitha, niemieckiego kompozytora, dyrygenta, altowiolisty. Jest to czteroczęściowa suita na altówkę i orkiestrę smyczkową, która po raz pierwszy została wykonana 21 stycznia 1936 roku, dzień po śmierci króla Anglii Jerzego V. Kiedy okazało się, że przygotowany wcześniej koncert został odwołany z powodu żałoby narodowej, Hindemithnapisał ów żałobny utwór w ciągu 6 godzin w biurze brytyjskiej telewizji, a wieczorem był on już nadawany podczas koncertu na żywo w BBC. Trauermusic poznamy w interpretacji Daniela Weissmana, od ubiegłego roku – dyrektora generalnego de l’Orchestre Philharmonique Royal de Liège.

Brawurowa, wirtuozowska kompozycja Camille’a Saint−Saënsa tworzona była z myślą o niezwykłych możliwościach technicznych utalentowanego skrzypka Pabla Sarasatego i jego ogromnej wrażliwości na barwę dźwięku. Ukłonem kompozytora w stronę wirtuoza są hiszpańskie, ogniste rytmy.Introdukcję i rondo capriccioso usłyszymy w wykonaniu George’a Tudorache, młodego rumuńskiego skrzypka, solisty L'Orchestre de Chambre de la Nouvelle Europe I w L'Orchestre des LauréatsduConservatoire.

Sinfonia Es-dur KV 364 – ostatni utwór Wolfganga Amadeusza Mozarta na instrumenty smyczkowe i orkiestrę – jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych dzieł gatunku concertante, niezwykle popularnego na przełomie XVIII i XIX stulecia.

W ulubionej przez publiczność filharmoniczną Symfonii wystąpi duet Tudorache/ Weissmann.

Wieczór zakończy efektowna II Suita z baletu o bufonowatym urzędniku smalącym cholewki do wiernie kochającej męża młynarki. Oznaką piastowanego przez niego stanowiska jest właśnie tytułowy trójgraniasty kapelusz.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi znany już u nas Constantin Adrian Grigore – obecnie główny dyrygent Royal Camereta Orchestra.

Bilety w cenie 28 złotych normalny, 24 złote -ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu rozpoczęcia koncertu.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna