Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Dlaczego Polska szuka bohaterów?

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Dlaczego Polska szuka bohaterów?

  • 25 czerwca 2019
  • Kielce, ul. Warszawska 5
  • 17:00

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza na spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem z cyklu „Kłopoty z historią”, które odbędzie się 25 czerwca o godz. 17 w Kielcach, przy ul. Warszawska 5.

„Dlaczego Polska szuka bohaterów” będzie kolejnym w „Przystanku Historia” spotkaniem z cyklu „Kłopoty z historią”, w którym podejmowane są zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski, nierzadko kwestii spornych i skomplikowanych.

O tych zagadanieniach szerzej opowie prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN,  dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji -  o misji, jaką jest przywracanie imion i nazwisk ofiarom zamordowanym w czasach stalinizmu.

W latach 1944 – 1956 z reżimem komunistycznym walczyło 120-180 tys. osób. Ponad 20 tys. zginęło w walkach i obławach. Ponad 3 tys. padło ofiarą mordów sądowych, a blisko 20 tys. zostało zamęczonych w więzieniach i aresztach. Skazywano ich nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie, bo miejsca pochówku miały pozostać nieznane. Od 2003 roku Instytut Pamięci Narodowej szuka ich grobów. To praca na wielu etapach: w archiwum, w ziemi, wśród ludzi, w laboratorium. To praca dla ofiar, ale także dla ich rodzin, których przez dziesiątki lat uczono, że nie mają prawa pytać, szukać, ubiegać się o sprawiedliwość. O jej szczegółach dowiedzieć się można będzie podczas spotkania 25 czerwca o godz. 17 w kieleckim „Przystanku Historia”.

ZOSTAW KOMENTARZ