Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»"Arcydzieła symfoniki"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

"Arcydzieła symfoniki"

  • 15 marca 2019
  • Sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
  • 19.00
  • 28 zł, 24 zł

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert "Arcydzieła symfoniki". Odbędzie się on 15 marca o godzinie 19 w sali koncertowej. Na skrzypcach zagra Agata Szymczewska, a w drugiej części wystąpi Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Rogali.

Arcydzieła symfoniki to jeden z najczęściej wykonywanych i nagrywanych koncertów skrzypcowych Sibeliusa oraz ostatnia w dorobku Brahmsa symfonia nie przypadkiem nazywana Elegijną ze względu na nostalgiczny nastrój utworu. Koncert skrzypcowy d-moll to mistrzowskie dzieło znakomitego kompozytora, ojca narodowego stylu w muzyce fińskiej, przesycone surowym północnym klimatem, z urzekającymi lirycznymi frazami i, jakby dla przeciwwagi, radosnymi, tanecznymi rytmami. IV Symfonię e-moll rozpoczyna muzyka posępna, wyłaniająca się jakby z ciemnej otchłani i stopniowym narastaniem prowadzi aż do kunsztownego finału, może najbardziej fascynującej części, zawierającej romantyczną emocjonalność. Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa wykonany zostanie w interpretacji Agaty Szymczewskiej, laureatki XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Rogali.

Bilety w cenie 28 złotych normalny i 24 złote ulgowy do nabycia w kasie w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

Koncert objęty został programem "Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

AGATA SZYMCZEWSKA

Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006) regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach.

Koncertowała w słynnych salach koncertowych pod batutą najwybitnych dyrygentów. W 2010 zadebiutowała w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska. Regularnie występuje u boku Anne-Sophie Mutter; wraz z zespołem Mutters Virtuosi odbywa tournée w prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych na czterech kontynentach. Od ponad 10 lat koncertuje z maestro Seiji Ozawą, biorąc udział w jego projektach, jak International Summer Music Academy w Szwajcarii, Tanglewood Music Festival oraz w koncertach w Azji. Ważnym punktem kariery oprócz koncertów solowych jest muzyka kameralna, którą wykonuje w towarzystwie znakomitych artystów; od 2014 jest członkiem renomowanego Szymanowski Quartet. Laureatka nagrody London Music Masters (2009), Paszportu Polityki, Nagrody TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna oraz 4 Fryderyków. Na koncie ma nagrania kilku płyt, m.in. z koncertami skrzypcowymi Brucha, Mendelssohna oraz Legendą Wieniawskiego wydaną przez firmę Universal Music, a także Modern soul z sonatami młodych kompozytorów polskich. Artystka jest absolwentką Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Agata Szymczewska jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna